Ибрахим Ибрахими

Ибрахим Ибрахими е министер во техничката влада, по оставката на неговата претходничка, Фросина Ташевска – Ременски.

 

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Ибрахим Ибрахими е роден во Гостивар, на 24 јуни 1967 година. По националност е Ром.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

– Универзитет на Југоисточна Европа-Тетово, постдипломски студии по политички науки.

– Економски факултет-Скопје, во тек постдипломски студии по сметководство и ревизија.

– Дипло фондација и Универзитетот за дипломатија-Малта, Постдипломска програма “Јавна дипломатија”.

– Економски факултет-Скопје, дипломиран економист

Покрај ромски и македонски, во одредени степени ги владее и следниве јазици: англиски, турски, албански, француски (пасивно) и српски.

 

КАРИЕРА

2004-2006 Европски центар за малцински прашања – Проект менаџер
2001-2004 Фондација Институт Отворено општество Македонија – проект Ромаверзитас, Програмски координатор
2000-2001 Фатина – Гостивар, Шеф на сметководство

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

29.12.2016 – именуван е за министер за труд и социјална политика

29.7.2011 – избран е за заменик – министер за труд и социјална политика

2008-2011 – Министерство за правда, Заменик-министер

2007-2008 Министерство за труд и социјална политика – Советник

 

ИЗВОРИ

Министерство за труд и социјална политика – Министер

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција