Љупчо Колев

 

Љупчо Колев е градоначалник на Општина Босилово

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Љупчо Колев е роден на 1 ноември 1960 година во Струмица. Оженет е и татко на едно дете.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Средно образование завршил во ДСУ „Јане Сандански“ во Струмица.

Во 1985 година завршил Економски факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје.

 

КАРИЕРА

Извршувал раководни функции во неколку приватни компании, јавни претпријатија и државни институции.

На локалните избори во 2013 година, жителите на општина Босилово, втор пат едно по друго, му ја доверуваат градоначалничката функција.

Од 2009 година до јули, 2011 година Љупчо Колев бил член на Управниот одбор на ЗЕЛС.

 

 

ИЗВОРИ

Веб-сајт на ЗЕЛС – Гласило април 2013 стр. 5

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција