Македонија е четврта или петта најниско задолжена земја во Европа?

ВМРО-ДПМНЕВо последно време доста е актуелна темата за задолженоста на Република Македонија. Во тој контекст, доколку се следат соопштенијата на ВМРО-ДПМНЕ и изјавите од страна на премиерот Никола Груевски, кој е воедно лидер на партијата, може да се забележат одредени разлики во однос на податоците кои се презентираат. Па така, според ВМРО-ДПМНЕ Република Македонија е четврто најниско задолжена држава во Европа, додека според лидерот на партијата се наоѓаме на петтото место. Со оглед на тоа дека се работи за владејачка партија и премиер на држава, нормално е да се очекува поголема координираност и конзистентност во изјавите на лидерот и партијата која ја предводи. Вака, останува на нас да погодуваме дали Република Македонија е четврта или петта најниско задолжена држава во Европа.

Според ММФ не сме ни 4ти ни 5ти, туку сме 8ми во Европа.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција