Милосим Војнески

Милосим Војнески е градоначалник на општина Македонски Брод.

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Милосим Војнески е роден на 28 ноември, 1959 година во селото Русјаци, општина Македонски Брод.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Високо образование завршил на Правниот факултет, при УКИМ во Скопје во 1984 година.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Пет години бил директор на Бирото за вработување.

Во 2005 година на локалните избори бил избран за градоначалник на општина Македонски Брод, повторно во 2009 година и сега во 2013 година по трет пат жителите му ја даваат довербата за градоначалничката функција во оваа општина.

Како претставник од ЗЕЛС е избран за делегат во Генералното собрание на НАЛАС и е заменик делегат во Заедничкиот консултативен комитет меѓу Република Македонија и Комитетот на регионите во Европската унија.

 

Кривична пријава

МВР на 28 април 2017 соопшти дека поднело две кривични пријави против него, за злоупотреба на службената положба и овластување и за соизвршителство. Го товари за злоупотреба на службени пари за различни намени.

 

ИЗВОРИ

Гласило на ЗЕЛС 2013

МВР – Дневни билтени – Извадок на дел од дневни настани 28.04.2017

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција