Наташа Петровска

 

 Наташа Петровска е градоначалник на Општина Битолa

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Наташа Петровска е родена на 18 декември 1971 година во Битола. Петровска е мажена, мајка на две деца.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Средно училиште завршила во гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Битола, насока физичар – техничар.

Дипломиран професор по математика е од 1995 година.  Во 2012 година магистрирала менаџмент на човечки ресурси при Универзитетот за туризам и менаџмент – Скопје, на тема: „Наставни програми во функција на задоволување на потребите и можностите на учениците“.

 

КАРИЕРА

Од 1996 година работи како професор по математика. Има низа сертификати како ментор на ученици на натпреварите по математика, во државата, но и на меѓународно ниво, а учествувала и како обучувач во голем број проекти.

Во периодот од 2013 до 2017 година била член на Советот на Општина Битола и координатор на Советничката група предводена од СДСМ.

На функцијата градоначалник на Општина Битола доаѓа на 25.10.2017 година.

 

ИЗВОРИ

Веб-страница на Општина Битола:  Градоначалник/Биографија

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција