#Одговорност е брзата помош навистина да е брза

 


Бројот на повици и на интервенции во Итната медицинска помош во просек е околу 70 дневно, но има денови кога помош бараат и повеќе од 130 лица.

Просечното време на пристигнување на екипата за брза помош по повик во Скопје е 38 минути. Ова не важи ако повикот е упатен во време на најголемиот метеж во текот на денот – на крајот на работното време, кога на возилото за итна помош му треба многу повеќе време за да стигне од еден до друг крај на градот.

Во таа смисла, илустративен е случајот кога возило на Брза помош што во Кардиолошкиот завод „Свети Стефан“ превезувало итен случај (човек со инфаркт) околу 20 минути стоело заглавено во сообраќајниот метеж кај плажата Свети Стефан во Охрид. Пациентот, за среќа, преживеал, но возилата стоеле заглавени на улицата пред неколкуте хотели во овој дел на крајбрежјето.

Граѓаните што ја гледале драмата постојано се јавувале во полиција и барале интервенција, но ниту полициското возило не можело да се пробие.

Министерот за здравство, Никола Тодоров, уште во 2014 година по информациите дека возило на Итна помош доцнело при сообраќајка кај Удово, рече дека ќе се преземат мерки „доколку се утврди дека итната медицинска помош ненавремено реагирала“.

Поминаа повеќе од две години, а граѓаните сè уште чекаат #одговорност.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција