Перо Костадинов

 

Перо Костадинов e градоначалник на Oпштина Валандово

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Перо Костадинов е роден на  4 јануари 1987 година во Валандово.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 2009 година

 

КАРИЕРА

Костадинов работел во ИГМ АД „Еленица“ Струмица и  во „Еко оранжерии Анска-Река“ Валандово.

Од 2015 до 2017 година бил член на Советот на Општина Валандово.

Во првиот круг од локалните избори кои се одржаа  во октомври 2017 година,  тој избран за градоначалник на Општина  Валандово.

 

ИЗВОРИ:

Википедија: Перо Костадинов

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција