Зоран Шапуриќ

 

Министер без ресор во Владата на Зоран Заев од 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

– Роден е во 1958 г. во Ниш, во тогашна Социјалистичка Република Србија.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

-Основното образование го завршил во Струмица, а во Скопје ги завршува средното и високото – дипломира на Правниот факултет „Јустинијан Први“, при УКИМ. Подоцна на УКИМ стекнува и последипломско образование, вклучувајќи и докторат

 

КАРИЕРА

-Во осумдесетите и почеток на деведесетите години на минатиот век работел како приправник во Уставниот суд на СРМ, во компаниите МЗТ Комерц и МЗТ, а бил и заменик генерален директор на Јавното претпријатие „Паркови и Зеленило“ од Скопје

-По 2005 г. влегува и во образованието и според официјална биографија бил/е доцент, вонреден и редовен професор на Американ колеџ, каде предава повеќе предмети од областа на животната средина, но и од правото на локалната самоуправа и од уставното право

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Дел е од раковдството на Либерално-Демократската партија

-Во последните 20 години има активна политичка кариера, од Претседател на Општина Кисела Вода, пратеник во Собранието на РМ од 1984 до 1998, до Министер за животна средина од 2004 до 2006 година

– Избран е за министер без ресор во Владата на РМ Зоран Заев на 31.05.2017 г.

 

 

ИЗВОРИ:

 

– Собрание на РМ – Предлог за состав на Влада на РМ

– Министерство за животна средина и просторно планирање             

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција