Звонко Пекевски

Звонко Пекевски e градоначалник на Oпштина Берово

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Звонко Пекевски е роден  на 16.02.1974 година. Оженет е и татко на две малолетни деца.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Дипломира на Економскиот факултет – Прилеп при Универзитетот „Св.Климент Охридски“ – Битола и се стекна со звање дипломиран економист – Статистичко кибернетичка насока.

Покрај ова е и Овластен проценител и Овластен сметководител.

 

КАРИЕРА

2001-2005 – Референт за финансирање и буџет во ЕЛС Општина Берово

2005-2017 – Раководител на Одделение за финансиски прашања во ЕЛС Општина Берово

На локалните избори во октомври 2017 година е избран за градоначалник на Општина  Берово.

 

ИЗВОРИ:

Веб-страница на Општина Берово: Градоначалник

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција