Бремените жени со симптоми на Ковид-19 се праќаат во Универзитетската Клиника, а не во Чаир

Фото: Pexels

Жените со симптоми на „Ковид-19“ не се испраќаат во Клиниката за гинекологија во Чаир, туку на Клиниката за гинекологија и акушерство во Клиничкиот центар. Затоа, проценуваме дека статијата што ќе ја разгледаме ја дезинформираше јавноста и предизвика паника

 

Веста што се рецензира

Линк до оригиналниот напис: „Бремените жени со симптоми се упатуваат во Универзитетската клиника во Чаир“   Gratë shtatzëna me simptoma drejtohen në klinikën universitare në Çair 

Датум на објавување: 30.03.2020

Датум на рецензија: 02.04.2020

Рецензира: Фатбарда Цури

 

 

Наслов кој дезинформира

Дезинформацијата или неточната информација се наведени уште во насловот. Во него се вели дека бремените жени кои имаат симптоми на вирусот на корона (Ковид-19), се испраќаат на Клиниката за гинекологија во Чаир, додека во пракса надлежните, поточно, министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека ваквите лекови се испраќаат на Клиниката за гинекологија и акушерство, лоциран во Клиничкиот центар.

„Бремените жени со симптоми одат на универзитетската клиника во Чаир“, се наведува во насловот на статијата што ја разгледуваме.

Сепак, мерките на надлежните се дека само бремените жени кои немаат симптоми на коронавирус се испраќаат во Гинекологија Чаир.

Дезинформација која произлегува од искривување на изјавата

Но, ако ја прочитате статијата, можете да видите дека дезинформацијата излегла од искривување на изјавата во насловот. Ова е затоа што и изјавата цитирана во статијата го демантира насловот.

„Сите бремени жени кои немаат симптоми на вирусот корона се упатени во гинеколошката болница во Чаир. На сите им се мери температура и им се прават анализи, а потоа се примаат во оваа болница. Додека бремените жени кои имаат симптоми на вирус се испраќаат на универзитетската клиника за гинекологија“, се вели во статијата што ја разгледуваме.

Затоа проценуваме дека медиумот, намерно или не, ја дезинформирал јавноста и предизвикало непотребна паника.

Со ова, медиумот го прекршил и Етичкиот кодекс за новинарите, во кој се вели дека новинарот мора да објави проверени информации и во случај да биде спречен да стигне до истите, тој мора да докаже дека е спречен.

Во написот што го разгледавме, може да се види дека новинарот имал точни информации, но ги искривил во насловот.

 

 

Овој напис е дел од специјалното известување на „Критинк“ за дезинформациите поврзани со епидемијата на корона-вирусот Ковид-19. Кликнете на линкот за најнови вести и проверени информации од оваа област.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.

Оставете реакција