АНАЛИЗА: Од април вистинска војна – на фронтот економијата против коронавирусот!

Почна пребројувањето на штетите од коронавирусот во економијата. Од угостителскиот сектор најавија дека е можно 29.000 вработени да останат без работа – тоа значи без плати и придонеси, еден од изворите за полнење на Буџетот, пишува…

Неодговорно ширење дезинформации на Фејсбук

Кога се објавува непроверена информација која ги засега граѓаните поради можна опасност по нивното здравје, во време на вонедна состојба предизвикана од епидемија, треба внимателно да се размисли каков ефект таа објава ќе…

Нема породена бремена жена со коронавирус во Македонија

Една од поочигледните неетички и непрофесионални практики во борбата за кликови, е тоа да се напише наслов кој ќе го наведе читателот да поверува дека станува збор за вест која се однесува на Македонија, а всушност текстот се однесува…

Погрешен превод ја смести Ле Пен меѓу жртвите од коронавирусот

Кога ќе прочитате наслов „Марин Ле Пен прва жртва на вирусот корона во ЕУ“, што прво си помислувате? Нормално, дека лидерката на Националниот фронт на Франција е заболена од коронавирусот. А, самиот збор жртва, уште директно во наслов,…

Коронавирусот во затворите? Институциите со демант, медиумот не го објави!

Во услови на криза и вонредна состојба, како што сме сега, граѓаните веројатно ќе „висат“ во медиумите за да бидат во тек со најновите податоци. Главната причина е стравот за нивното здравје. Медиумите во никој случај не можат да откриваат…

Подобро „дезинфекција“ отколку дезинформација!

Илустрација „COVID 19“ познат како „Корона вирус“ e клучен збор во последно време, а веста за тоа е од голем интерес за јавноста. Речиси сите се во неизвесност да видат како се развива ширењето на овој мистериозен вирус, какви ќе…

Ханта вирусот не е нов, постои од 1950 година

Насловот на текстот што го рецензираме дезинформира и шири паника, бидејќи имплицира појава на нов вирус за кој светот треба да е загрижен. Понатаму, во истиот текст се демантира тврдењето во насловот дека вирусот е нов, и пишува дека…

Лажните вести и корона вирусот одат рака под рака, а онлајн медиумите се фаќаат во стапицата

„Аман, овие весници секогаш лажат“, налутено вели жената на чичко ми откако ѝ кажав дека сè уште не е одобрена вакцина или лек за мсовна употреба против Ковид – 19, пандемската болест која сè уште го мачи светот. Таа, на својот…

Италијанците им се лутат на Европејците, ама не го заменуваат ЕУ-знамето со кинеско

Епидемијата на корона-вирусот во Италија континуирано е во фокусот на светската јавност, која со внимание ги следи вестите за развојот на настаните во оваа земја. Откако од Европската Унија не ја доби очекуваната помош за…

Феноменот „инфодемија“, уште еден ризик покрај пандемијата на корона вирус

Дезинформациите пред сè предизвикаа паника кај граѓаните и, како резултат на склоноста на граѓаните да ги шират сите информации што ги читаат, непроверени и често пати лажни, тие стигнаа до голем дел од јавноста. Феноменот на…

Како Србија дојде во вонредната состојба?

За помалку од еден месец, Србија, од земја во која се правеа шеги на сметка на корона вирусот, стаса до тоа да има повеќе од 100 заболени и да се прогласи вонредна состојба. Официјалните лица во повеќе наврати се огласуваа, од ден…

Дезинформациите за лукот како чудесен лек сè уште се шират

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е…

Министерот Филипче не го консултира правникот Тодоров, туку епидемиологот Даниловски

Министерот за здравство, Венко Филипче, на 22 март гостуваше во емисијата Детектор на телевизија „Сител“, каде одговараше на прашања од граѓаните поврзани со корона-вирусот. Во еден од одговорите тој откри дека се консултира со врвен…

Манипулација со верски чувства за ширење теории на заговор за коронавирусот

Објава на фејсбук-група наречена „Православни христијани“ шири теории на заговор за корона-вирусот, кои освен што се лажни, се и опасни и може да предизвикаат потенцијално ширење на Ковид-19. Текстот е конфузен, едностран, полн со лажни…

Не треба да ги затвораме вратите и прозорците после 23:30 часот

Не е точно дека по 23:30 часот почнувајќи од вчера ќе се дезинфицира со хеликоптер и дека треба да се затворат вратите и прозорците. По 23 часот се затвараат вратите и прозорците, заради дезинфекција – fake news Ова значи дека…

Избегнувајте непроверени информации за болеста Covid-19 и за корона вирусот

Илустрација со скриншот од веста Во време кога граѓаните и целиот свет е во треската на пандемијата Covid-19, написите што предизвикуваат уште поголем страв, не се етички. Напротив, новинарите и медиумите во овој случај треба да ги…

Дезинформациите за корона вирусот го нападнаа и бизнис-секторот

Пандемијата на корона вирусот (и дезинформациите за околу неа) го нападна и бизнис-секторот во Грција, со заведувачки електронски писма, пишува грчкиот сервис за борба против дезинформациите Ellinika Hoaxes. Во навидум безгрижна…

АНАЛИЗА:Инспекцијата на терен, лови „профитери“-прехранбената индустрија со „полна пареа“

Од годишен девизен прилив повисок од 300 милиони евра – до колапс. Јасно е дека турзимот е една од првите гранки кои беа директно и целосно погодени од коронавирсот. Штетите во десетици милиони евра допрва ќе се бројат, пишува „Порталб“. Од…