Хазби Лика

 

Министер без ресор во Владата на РМ на Зоран Заев од 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

-Роден е во 1972 година во Тетовско. Нема податоци за неговата семејна состојба, ниту пак за образованието во периодот на основно и средно образование. Член на поранешната ОВК и активен учесник во воените настани од 2001 година во Македонија, во реонот на Тетово

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Политичката кариера ја започнува во 2003 година како Заменик Министер за внатрешни работи, избран од Собранието на РМ по предлог на тогашната Влада.

-Пратеник во Собранието на РМ од 2014 до 2016 година.

-Министер за политички систем и односи меѓу заедниците во Владата на РМ на Зоран Заев од 31.05.2017

 

ИЗВОРИ:

Собрание на РМ – Предлог за избор на Влада на РМ

Медиуми

Википедија

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција