Направена е реконструкција на ОУ „Круме Кепески“ во Кисела Вода

Училиштето „Круме Кепсеки“ во Кисела Вода доби нов лик Фото: Принтскрин Веб-страница на Општина Кисела Вода

ОУ „Круме Кепески“ – реконструкција на прозори и санитарни јазли. (Рок за реализација: 2013-2015)

 

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Реконструкција на основното училиште „Круме Кепески“ во Кисела Вода, вети градоначалничката на оваа Општина Билјана Беличанец – Алексиќ,   во Изборната програма (2013-2017) Нови дела за нов напредок, нови дела за подобра Кисела Вода! (Образование и наука, стр. 24),  со која таа бараше градоначалнички мандат на локалните избори во 2013 година. Ова е исполнето ветување на градоначалничката Беличанец – Алексиќ, реализирано во соработка со Владата на Германија, УНДП и Цементарница „УСЈЕ“. Реконструкцијата на  централното основно  училиште „Круме Кепески“  е завршена  во април 2016 година, а реновирањето на подрачното училиште во населбата Припор е направено летото 2013 година.

Во ноември 2013 година од Општина Кисела Вода  информираа дека во соработка со  германската Влада, пред почетокот на новата учебна година (2013) е  извршена целосна реконструкција на подрачното училиште “Круме Кепески”, во населбата Припор. На петти ноември 2013 година претставници од германската амбасада во Скопје, директорот на ОУ „Круме Кепески” и претставници од Општина Кисела Вода го посетија подрачното училиште во  Припор, во кое во текот на летниот период се поставија нови прозорци, целосно се реновираа училниците, а се постави и нов училишен мебел. Во информацијата објавена на веб-страницата на Општината е наведено дека:

Амбасадата на Сојузна Република Германија во Скопје донираше околу 5.700 евра за реконструкција на училниците, а со средства од општината во висина од околу 11.870 евра, се изврши промена на прозорците.

На 14 април 2016 година медиумите информираа  дека заврши и реконструкцијата на централното основното училиште „Круме Кепески“ . Со реновирањето се заменети  прозорците и покривот, а изведена е и нова фасадна топлинска изолација. Проектот чини 11,3 милиони денари, а средствата се обезбедени од Општината, од Цементарница Усје АД Скопје и од УНДП. Градоначалничката на Општина Кисела Вода, постојаниот претставник на на Програмата за развој на Обединетите нации и генералниот извршен директор на Цементарница УСЈЕ АД Скопје, го посетија училиштето и ја означија финализацијата на проектот за енергетска обнова на ООУ “Круме Кепески”. Беличанец – Алексиќ тогаш изјави:

Проектот го поделивме во три дела. Во реконструкција на покривот и изолацијата учествуваше УНДП, а во промената на фасадата Цементарица Усје. Општината Кисела Вода, со сопствени средства, од буџетот ја направи промената на прозорците (Беличанец-Алексиќ) 

Во објавата на веб-страницата на Општината пренесена е изјава на на Беличанец-Алексиќ, во која таа , меѓу другото,  вели дека најкритична била состојбата со покривот со азбестни плочи.

Веднаш штом станав градоначалник го нарачавме проектот затоа што констатиравме дека е од огромно значење… Кога воочивме дека објектот е во незавидна состојба, проценивме дека итно треба да преземеме мерки за негова реконструкција. Она што беше најкритично беше кровот. Сè уште постоеја азбестните плочи, дел од нив беа поприлично оштетени и честопати се случуваше при поројни дождови училиштето да прокиснува. И внатре во самиот објект, посебно во зимските услови се чувствуваше влага. (Беличанец-Алексиќ) 

За ова училиште на  сајтот на Општината пишува дека е

Основано на 14.08.1962 година како ОУ”13 Ноември”, а од 30.08.1993 година работи под името ОУ”Круме Кепески”.
Во состав на училиштето е и подрачното училиште во населбата Припор кое е изградено во 1982 година и кое опфаќа ученици од прво до четврто одделение. И двата објекти во кои се изведува настава се од тврда градба… Настава посетуваат 708 ученици , а бројот на паралелки 32.

 

ИЗВОРИ:

 

Оценето од: Оливера Војновска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на текстот е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција