Рецензија: Министерството за здравство соопшти од што починал Англичанецот

Http-mkd-newscom_ministerstvoto-zdravstvo-crop-resize

Кога ќе се прочита насловот: „Министерството за здравство соопшти од што починал Англичанецот“ , очекувањата се дека во текстот се расчистува мистеријата околу веста што ја разбранува јавноста, за тоа дека на 9.10.2014 година на Инфективната клиника починал пациент со симптоми слични на ебола.

Но, написот не дава таква информација, туку соопштува дека :

„најрано за 48 часа со сигурност ќе се знае дали тој бил болен од ебола или од некоја хеморагична треска“

Министерството за здравство соопшти од _ - http___mkd-news.com_ministerstvoto-zЛинк до оригиналниот напис: Министерството за здравство соопшти од што починал Англичанецот

Датум и време на објавување: 09.10.2014, 19:55

Датум на рецензирање: 15.10.2014

Рецензент: Оливера Војновска

 

САКАТЕ ДА ЗНАЕТЕ, АМА НЕ КАЖУВАМЕ!

Написот што го рецензираме информира  за вонредната прес-конференција на Министерството за здравство (9.10.2014) и во него се пренесени главните поенти од пресот. Извештајот нема проблеми со вистинитоста и го задоволува минималното ниво на сеопфатност, меѓутоа гледано од професионален аспект тој е неквалитетно направен. Всушност, станува збор за материјал за кој изгледа како да е добиен со „пластично“ спојување на делови од два текста претходно објавени  во други медиуми.

Па така, главата на написот:

„Едно лице од Велика Британија почина во Скопје, со симптоми слични на ебола. Престојувал кај Мавровка во центарот на градот. Уште еден англичанец е хоспитализиран со истите симптоми.  Хотелот кај Мавровка е затворен од специјалните полициски сили и здравстените власти вршат увид на местото. Нема влез и излез од хотелот.

како да е „позајмена“ од друг медиум, каде еден час претходно (18:56) е пласирана вест на истата тема. Потоа, само е налепен текст речиси целосно преземен од трет медиум (објавен во 19:52) и тоа заедно со насловот – кој фактички ги врзува двата дела.

„За 48 часа ќе се знае дали во Македонија има ебола – починатиот Британец во Скопје бил цела недела“

Но,  главниот проблем поради кој текстот заслужува негативна рецензија е манипулативниот наслов.  Имено, иако тој навестува  дека на јавноста  ќе ѝ  ја открие  причината за смртта на Британецот, сепак,  читателите  не може да го прочитаат тоа во содржинскиот дел на написот. Така што, насловот  прозвучува  во стилот: „сакате да знаете, ама за инает не ви кажуваме!“

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција