Категорија...

Рецензии

Приказната за дедото од 101 година кому нема кој да му го честита роденденот е невистина

Во пост на Фејсбук се вели дека дедо Душан полни 101 година, но нема кој да му го честита, бидејќи е сам, нема никого. Па затоа ги повикува луѓето, ако сакаат, да му го честитаат роденденот: Се викам Душан. Полнам 101 година…

Мрежи на тенденциозни лаги за Таравари и Мукоски креирани од „новинари“

„Новинарот“ максимално се потрудил да манипулира со чувствата на читателите со спомнувањето во неколку наврати на случувањата од 27 април, каде што осомничен за отворањето на вратите беше Мукоски.

Со поигрувања на етничката карта, се напаѓа ДУИ

Пишува: Шефкије Аласани Рецензираме вест објавена на порталот „Арена“ на  09.07.2020 со наслов: Трубат за законот за албанскиот јазик, но функционерите на ДУИ не го кријат копнежот по македонскиот јазик.  Насловот на овој напис е…

Не е вистина дека тетовчани го избркале Заев

Пишува: Ардит Рамадани Рецензираната вест најпрво се објави на порталот  “Pa censurë (Без цензура)” а потоа ја објавија и голем број на медиуми, кои во јавноста претежно се познати како мегафон на една одредена…

Насловот и текстот немаат никаква поврзаност

Пишува: Шефкије Аласани Рецензираниот напис е објавен на порталот Актуале, на 7 јули, со наслов: Дали и Села ќе вика: Амелика, Амелика, Амелика. Во Вистиномер многу пати е нагласено дека треба да се известува на правилен и…

Села не можел да го легализира казиното на Мијалков во „Мериот“

Пишува: Шефкије Аласани Во веста со тенденциозен наслов: „Села го легализира казиното на Мијалков во Мериот“ која ја рецензираме се тврди дека лидерот на Алијансата за албанците, Зијадин Села, го легализирал…

Партијата која „БЕСА“-та („Зборот“) на Албанците им ја даде на „каурите“ го поддржува Заев за…

Пишува: Шефкије Аласани Пример кој не ги почитува новинарските стандарди е рецензираниот напис со наслов: Партијата која „БЕСА“ – та на Албанците им ја даде на „каурите“ го поддржува ставот на Заев за…

Дали Заев и Мицкоски се обединети против идејата „премиер Албанец“?

Пишува: Шефкије Аласани На 30 јуни на многу информативни портали на албански јазик се сподели еден напис со наслов  „Заев и Мицскоски обединети: Нема премиер Албанец” (ВИДЕО)" На прв поглед насловот остава впечаток…

Не е вистина дека Заев го опцул Движењето БЕСА и нејзините активисти

Пишува: Ардит Рамадани „Заев ја пцуе мајката на БЕСА и нејзините активисти”, се вели во веста што ја рецензираме и таа е пример како еден медиум манипулира и клевети за да предизвика раздор внатре во една…

Ниту сандалите на кандидатот, а ниту клеветите за „нацист“ не се од јавен интерес

Пишува: Ардит Рамадани Рецензираните вести, прикажуваат разни навреди и обиди за омаловажување на пратеници на една политичка партија. Написите се напишани на ист ден и се однесуваат на истиот настан. Се работи за еден…

Употребата на зборот „македонско“ не е забранета и ова не е причината за затворањето на комплексот…

Пишува: Ардит Рамадани Во еден предизборен процес кандидатите за разни државни позиции имаат тенденција да станат големи патриоти, до тој степен што почнуваат да судат и за „патриотизмот“ на противкандидатите само…

Сè уште не се знае дали ќе поскапи електричната енергија

Пишува: Ардит Рамадани Со големи букви и со извичник на крајот на насловот, на овој начин порталот „Вечер.мк“ со сензационален наслов и повикувајќи се на чувствата на читателите, во ек на предизборната кампања…

Филипче не бара ништо од лицата во карантин, наспроти сугестијата на насловот

Пишува: Шефкије Аласани Насловот ,,Нов удар на Филипче, еве што бара сега од лицата во карантин" објавен на 25 јуни на порталот Aрена, најавува побомбастична и поексклузивна содржина отколку што во текстот се нуди. Имено,…

Истражувачка помија

 (Рецензија: (Скандал) Откриваме: Американски новинар и воен офицер открива кој стои позади пучот во Македонија!) Колку и да е атрактивна за медиумите блиски до политиките на актуелната власт кај нас, оваа информација се појави само во…

Рецензија: Заеднички договорено да се остави повеќе простор за подготовка на средбата Јункер…

„Основната задача на новинарите е да ја почитуваат вистината и правото на јавноста да биде информирана во согласност со член 16 од Уставот на Република Македонија. Почитувајќи ги етичките вредности и професионалните стандарди во…

Рецензија: Хан: Опозицијата да се врати во парламентот и да се формира парламентарна група

Селективност, селективност, селективност, селективност......       Линк до оригиналниот напис: Хан: Опозицијата да се врати во парламентот и да се формира парламентарна група   Датум и време на објавување: 18.02.2015…