Категорија...

Медиуми

Написи од Сервис за проверка на фатки од медиумите

Епопејата на Љубе Бошкоски

Подолу се поместени линковите на текстовите објавени на „Вистиномер“ во кои се споменува политичарот и поранешен министер Љубе Бошкоски, осуден на затворска казна за која тој вели дека е одмазда на режимот на Груевски поради неговото…

МРТ на хартија го обезбеди професионализмот

Македонската радио телевизија (МРТ), засега е единствениот радиодифузер кој состави и прифати два клучни документи кои треба да бидат водич и гаранција на новинарите и уредниците од јавниот сервис за професионално покривање на изборите.…

Зошто и како (ќе се) се засилува хајката против Катица Јанева: ВО СТРАВОТ СЕ ГОЛЕМИ ОЧИТЕ

„Специјалниот јавен обвинител е дел од системот на јавното обвинителство. Тој е, во крајна линија, одговорен пред Собранието, односно пред граѓаните од кои и го влече својот суверенитет. Процедурално не е направено ништо што излегува надвор…

Иванов залутан меѓу перцепцијата и реалноста: Бројки, надлежности, активности и очекувања

Скопје, 18 јуни, 2015 (META)  Претседателот Ѓорге Иванов повторно се најде во центарот на вниманието по вчерашното интервју на телевизијата „Телма“. Социјалните мрежи експлодираа, апострофирајќи му ги гафовите и споредувајќи ги со тие…

Аудио – ленти, шушљупаковци и милионски провизии!

Исцрпна и систематизирана хронологија на досегашните 14 објавени „бомби“ од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во која се поместени цитати и клучни информации за секоја од нив - и со цел да послужат како потсетник, но и како…

Истражувачка помија

 (Рецензија: (Скандал) Откриваме: Американски новинар и воен офицер открива кој стои позади пучот во Македонија!) Колку и да е атрактивна за медиумите блиски до политиките на актуелната власт кај нас, оваа информација се појави само во…

Рецензија: Заеднички договорено да се остави повеќе простор за подготовка на средбата Јункер…

„Основната задача на новинарите е да ја почитуваат вистината и правото на јавноста да биде информирана во согласност со член 16 од Уставот на Република Македонија. Почитувајќи ги етичките вредности и професионалните стандарди во…

Како се дознава кога едно видео било објавено на „Јутјуб“

На прв поглед, „Јутјуб“ не го покажува времето на објавување на видео-клипови. Сепак, точното време може да се пронајде преку апликација која ги вади метаподатоците на виделина. Пишува: Филип Стојановски, магистер по…

Рецензија: Хан: Опозицијата да се врати во парламентот и да се формира парламентарна група

Селективност, селективност, селективност, селективност......       Линк до оригиналниот напис: Хан: Опозицијата да се врати во парламентот и да се формира парламентарна група   Датум и време на објавување: 18.02.2015…

Рецензии: ВМРО ДПМНЕ прифаќа, СДСМ не знае дали е за парламентарна разврска

Претворањето на анонимни „дојави“ останува класика во тоа како овој весник ги наблудува релациите меѓу две најголеми партии. Дури и во атмосфера на максимална политичка борба, кога барем едната страна не е заинтересирана да останува…

Рецензија: Исповед на една Србинка во автобус: Косоварите се среќни што си заминуваат од својата…

Секој новинар мора да знае дека основна функција на новинарството е да информира, точно и прецизно. Овој текст покажува дека е пропуштена шанса читателите да бидат информирани точно, навремено, што е можно подетално и квалитетно.…

Kоментари и обвинувања кои како да се пишувани од партиски портпарол, не новинар

Авторот на оваа медиумска содржина пројавил амбиција врз основа на фотографии со сомнително потекло, за кои нема никаков податок од каде се и во каков контекст се снимени, и врз основа на една компилација од изјави,…

Рецензија: Грувски: Вистината ќе ја слушнат сите – за се ќе одговорам пред Судот

Пример за „новинарство изгубено во времето и во просторот“. Стара информација пласирана како актуелна, наслов изваден од контекст, „тврди“ формулации непоткрепени со аргументи, неколку обоени коментари за дополнување на…

Раката и главата горе со „Лице в лице“

Колпортери на списанието „Лице в лице“. Фото: licevlice.mk Уличното списание „Лице в лице“ е еден од пионерите во развојот на социјалното претприемништво во Македонија и во моментов има околу 40 продавачи што го нудат во Скопје,…

Рецензија: Заев почна да се крие од истрагата за Пуч

Веста насловена: „Заев почна да се крие од истрагата за Пуч“ е лажна.  Манирот во кој е напишан и пласиран овој материјал остава впечаток дека не станува збор за некаков ненамерен превид или грешка, туку намерно е објавена…

Наместо аналитички коментар, врвен спин

(Рецензија: Пендаровски: или ние на власт, или граѓанска војна!!!) Анализата како потформа на коментарот, дава извесна слобода за изнесување сопствени мислење врз основа на расчленетите факти. Тоа мислење, базирано врз…

Рецензија: Македонија гори одвнатре: Пеколот на Заев

Пред нас имаме четиво кое недвосмислено е мотивирано од потребата да се пренесе ставот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и да се даде прилог во контракампањата насочена кон претседателот на опозицискиот СДСМ, по обелоденувањето на…

Рецензија: Предизвика негодувања: Мајка го нашминка нејзиниот 7-неделен син

Насловот на овој текст е сензационален. Помислата дека една мајка го нашминкала своето бебе, навистина, ужаснува, но, сепак, се работи за тоа дека мајката користела веб-апликација, факт кој се открива подолу во текстот. Линкуван…