Рецензија: ШОК – Што се случува: Пожар во Американската амбасада во Скопје

7u-09876009-098-crop-resize

Пред очи ни е неодговорно ширење паника. Особено поради тежината и важноста на овој настан, на кој гости се државниот врв и претставници на меѓународната заедница, се антиципира дека настанот е следен од пошироката јавност и предизвикува интерес. Затоа, кога ќе се напише дека имало пожар во американската амбасада, тоа мора или новинарот да го посведочил, или барем да се јавил на два независни извори како што налагаат стандардите на Би-Би-Си. Со други зборови, новинарот треба да е свесен за одговорноста што ја има и да се воздржи од намерно или ненамерно ширење паника. Пожар во американската амбасада воопшто немало.

7uЛинк до оригиналниот напис: ШОК – Што се случува: Пожар во Американската амбасада во Скопје

Датум и време на објавување: 3.07.2014, 22:07

Датум на рецензирање:07.07.2014

Рецензент:Мирослава Бурнс

Еден збор во сензитивен новинарски текст прави голема разлика. Така, овде, не повикувајќи се на ниту еден официјален ниту неофицијален извор, се известува за наводен пожар во американската амбасада и тоа во момент кога таму присуствува целиот државен врв на Македонија, заедно со дипломати на прославата на американската независност. Сензационализмот се потврдува и со изборот на фотографијата на која изгледа како пожарникари да гасат оган во внатрешност на зграда, за која некој може да се прелаже дека е објектот на американската амбасада што не е случај. Фотографијата е преземена од интернет, сосема неповрзано со настанот за кој се известува, а тоа не е никаде наведено по примерот на професионалното новинарство, каде се наведува дека фотографијата е дел од архива или, пак, преземена од некој друг портал. Пожар во амбасадата немало, туку од огнометот се запалила сува трева или шума во близина на објектот. Пламените јазици се веднаш ставени под контрола.

Значи, да се каже дека се случил пожар околу амбасадата и во амбасадата е многу различно, а известувањето од вакви ситуации бара хируршка прецизност. Од следот на текстот се гледа дека е од некаде преземен, ама при пренесувањето не е наведено од каде, па останува како лапсус да стои делот:

„Според информациите на порталот пожарот кој траел само кратко, бил создаден од огнометот со кој се славела независноста на САД“.

Притоа, во лидот не се наведува кој ја пренесува информацијата. Не се вложени напори информацијата да се провери со едноставно јавување во пожарна, или пак во пи-ар службата на амбасадата. Нема никакви изори. Дополнително, како орудие за собирање кликови се користи и сензационалистичкиот наслов кој почнува со големи букви: ШОК. Сето тоа може да го заведе читателот и да пренесе погрешна информација или претстава, што, всушност, и се предизвикува во конкретниот случај. Информацијата дека во пожарот нема жртви овде заслужила место во последниот параграф што е несоодветно од аспект на приоритетноста  на информациите.

Одговорното новинарство е обврска и заложба. Од него зависи кредибилитетот, но и една од основните улоги на новинарството, да информира, наместо да шокира и да трага по сензационализам.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција