Стара фотомонтажа употребена против Милошоски и Димовски

Стара фотомонтажа која и претходните години беше објавувана на социјалните мрежи, на која се гледаат актуелниот пратеник во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, и неговиот сопартиец Илија Димовски, на врв од планина со знаме на Бугарија, повторно е злоупотребена во вирален пост на Фејсбук со придружен текст: „Од времето кога Антонио Милошоски беше Бугарин а сега е антички Македонец.“

 

Стара фотомонтажа, која и претходните години беше објавувана на социјалните мрежи, a на која се гледаат актуелниот пратеник во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски и неговиот сопартиец Илија Димовски, на врв од планина со знаме на Бугарија, повторно е злоупотребена во вирален пост на Фејсбук со придружен текст: „Од времето кога Антонио Милошоски беше Бугарин а сега е антички Македонец.

Знамето на Бугарија е додадено на оригиналната фотографија, односно ваквата фотографија е лоша монтажа, која се користи за манипулирање на јавноста во актуелната состојба со македонско-бугарските односи и тоа во контекст на внатрешни препукувања меѓу членови на различни политички партии во Фејсбук групи.

Оригиналната фотографија, пак, е без бугарското знаме и забележливо е дека е со постар датум, односно дека не е снимена годинава. Со оглед на сето ова, комплетно невистинито е тврдењето дека фотографијата е „од времето кога Милошоски бил Бугарин а сега е антички Македонец“.

 

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција