Украина прави напори да го зголеми бројот на војници, но далеку од тоа дека останала без војска

Украина не е останата без војска, иако се соочува со недостиг на војници во одредени области. Украина дури во 2024 го направи она што Русија веќе го спроведува, а тоа е да дозволи затвореници да добијат можност да бидат дел од Армијата

Името „Северна Македонија“, договорено со Преспанскиот договор, е прифатливо за Грција и го користи

Не е точно дека Грција ни дала ново име или дека користи некое друго име, освен она од Преспанскиот договор. Официјална Грција бара од Северна Македонија да биде почитуван Договорот

Нема крвно сродство меѓу Фон дер Лаjeн и Хитлер, ниту пак, ЕК го поддржува фашизмот

Фон дер Лајен нема буквално никаква фамилијарна, идеолошка или каква било поврзаност со Хитлер, наспроти проруската пропаганда која се труди да го докаже спротивното. Во објавата се споделуваат фотографии од сосема неповрзани, различни…

Фабрикувано видео: Лажна „проекција“ на советското знаме на Брандербуршката порта

На видеото во објавата е прикажана Брандербуршката порта во Берлин, еден од најпознатите знаменитости на Германија, со наводна проекција на советското знаме на победата над Рајхстагот. Полицијата на Берлин и компанијата која ја раководи…

Објава на Фејсбук невистинито поврзува светски компании со лабораторијата во Вухан

Објава полна со непроверени и неосновани тврдења прави лажни врски и поврзаности за сопственост помеѓу повеќе светски компании вклучувајќи ги „Фајзер“, лабoраторијата во Вухан, Сорос, Бил Гејтс. Во објавата се изнесени повеќе тврдења, а…

Видео од 2009 година прикажано како од протестите во Малме против учеството на Израел на Евровизија

Видеото кое прикажува насилни протести во Шведска датира од натпревар од Дејвис купот во Малме во 2009 година, но истото објавата што ја анализираме го прикажува како да е од  протестите кои се однесуваат на натпреварот за песна на…

Не е точно дека Фатмир Битиќи ќе го напушти СДСМ и ќе премине во Вреди

Кратко по објавувањето на изборните резултати од двојните парламентарни и претседателски избори кои се одржаа на 8 мај, вицепремиерот Фатмир Битиќи на Фејсбук објави дека поднесува оставка од потпретседателската функција во СДСМ. Но,…

Не е вистина дека Преспанскиот договор е неважечки

Преспанскиот договор е меѓународен и билатерален, потпишан и ратификуван од страна на двете земји. Тој е дел од внатрешниот правен поредок и на Северна Македонија и на Грција. Затоа овој договор не може да биде неважечки, како што се тврди…

Во пештера на Тајланд не бил пронајден скелет од џин, туку уште пред шест години имало уметничка…

Проверката на Вистиномер покажа дека на Тајлнад не бил пронајден никаков скелет од џин висок пет метри и не станува збор за никакво археолошко откритие. Скелетот од пештерата во Тајланд за кој пишува оваа објава, бил дел од уметничка…

Видеото не прикажува паника од ирански напад врз Израел, туку фанови на пејач

Две од трите видеа прикажани во објавата што ја рецензираме се комплетно неповрзани со иранскиот напад врз Израел. Странски проверувачи на факти пишуваат дека првото видео не е од улиците во Израел среде иранскиот напад, туку станува збор…

Не е точно дека американските и руските трупи во Нигер се дружат

Клипот споделен во објавата не е снимен во Нигер и не е нов, за што сведочи фактот дека за него пишувал рускиот весник Московский комсомолец уште на 6.11.2021 г., што било пред доаѓањето на руските трупи во таа африканска земја. Инаку,…

Фотографија креирана со вештачка интелигенција лажно се споделува дека е од Евровизија

На фотографијата не се прикажани учесниците на годинашната Евровизија. Профилите на претставниците на 37-те земји кои учествуваа на Евровизија се наоѓаат на веб-страницата на фестивалот и таму ги нема лицата прикажани во оваа објава што се…

Во Украина воопшто не се испрaтени македонски војници

Објавата споделува принтскрин од комуникацијата меѓу Зеленски и Сиљановска Давкова по повод нејзината победа на претседателските избори и неточно тврди дека „македонските војници се пратени да гинат како топовско месо за идеалите на…

Манипулација со снимка од инцидент во Киев на 9 Мај

Полицајци во Киев спречија пензионерка да положи цвеќе на споменик посветен на антифашистичката борба, но не заради некаков наводен неонацизам, кого сега некои им го припишуваат, туку затоа што пензионерката носи со закон забранета…

Талат Џафери го кажал уставното име кога давал заклетва во Собранието во 2020 година

Не е точно дека Талат Џафери во 2020 година при давањето свечена изјава за претседател на Собранието не го изговорил уставното име Република Северна Македонија, како што тврди објавата која ја анализираме. Напротив, Џафери го изговорил…

Во Македонија се спроведуваат демократски и непосредни избори, а не избори под окупација

Во Македонија од нејзината независност па до денес, се спроведуваат демократски, слободни и непосредни избори. Никој во Македонија не може да спроведува избори под окупација, бидејќи тоа е противуставно, ниту па може да диктира кој да…

Измислица е дека изборните резултати се фалсификат

Објавата без никакви аргументи обвинува за изборен фалсификат, кој не се случи ниту на парламентарните, ниту на претседателските избори. Сите политички чинители ги признаа изборните резултати, без исклучок. Дополнително, надворешните и…

Старо обраќање на Црвенковски од пред три години прикажано како ново во пресрет на двојните избори

Пред изборите кои се одржаа на 8 мај 2024 година, Црвенковски немал никакво обраќање ниту порака испратена до власта. Црвенковски испратил порака дека Македонија е корумпирана држава, но тоа не го сторил на 6 мај 2024 година, туку во…