Сухејл Фазлиу

 

Министер за локална самоуправа во Владата на РМ, предводена од Зоран Заев од 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Роден на 30.09.1986 во Скопје.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

-Средно училиште завршил во Скопје, „Д-р Панче Караѓозов“ од 2001-2005 година

-Од 2006-2010 година ги завршува студиите на Факултетот за науки и технологии при Универзитетот на Југоситочна Европа во Тетово

 

КАРИЕРА

-Од 2010-2015 г. Независен консултант, за информатичка технологија и веб апликации за различни компании.

– Од 2012-2015 г. Независен консултант, Е-Трговија, услуги за онлајн шопинг

– Од 2013-2016 г. Независен консултант, Е-Влада, услуги за јавни претпријатија за повеќе земји

– Од 2013-2016 г. Независен консултант, Е- Влада, услуги за локална самоуправа за повеќе земји

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Министер кој ќе го раководи Министерството за локална самоуправа во Владата на премиерот Зоран Заев од 01.06.2017

 

ИЗВОРИ:

– Собрание на РМ – Предлог за состав на Влада на РМ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција