Browsing Tag

изолација

Контраспин: Дилемата за изолација или интеграција не е лажна – опасноста е голема

Застојот во реформскиот пат на државата по 2008 година, по одбивањето на Грција да бидеме примени во НАТО на самитот во Букурешт и изолацијата која настана по тогаш закочените евро-атлантски интеграции, придонесе со стеснување на…

Целосно вакцинираните не одат во изолација, иако биле во контакт со позитивен на ковид

Во изолација одат сите позитивни граѓани, како и невакцинираните и непрележаните нивни контакти. Вакцинираните со две дози, како и прележаните пред максимум 45 дена, не одат во изолација иако имале контакт, велат од Центарот за јавно…

Никој не бил во притвор поради мерките за справување со корона вирусот

Ниту едно лице во државата не завршило во притвор поради непочитување на мерките за справување со корона вирусот. Исто така, никогаш не може да се утврдат 100 отсто од контактите на заразените, а најмалку кога бројот на новозаразени е голем…