Browsing Tag

Русија

Не е точно дека Грузија ќе отвора амбасада во Москва

Вистиномер не успеа да најде ниту една официјална информација дека Грузија ќе ги обнови дипломатските односи со Русија и ќе отвори амбасада во Москва. Такво нешто нема на официјалните Икс профили на партијата Грузиски сон и на грузиската…

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го користат само зборот „nobody“, што е наводно доказ дека тие се…

Видеото од руската фрегата во Куба е снимено пред пет години

Во деновите пред пристигнувањето на руските воени бродови, на интернет кружеа слики и видеа, кои наводно го покажуваат пристигнувањето на фрегатата „Адмирал Горшков“ во пристаништето во Хавана. Таков е и случајот во објавата што ја…

Какви дезинформации се ширеа во пресрет на изборите во ЕУ?

Дезинформациите предизвикаат големи негативни последици фалсификувајќи ги перцепциите на многу луѓе. Во последните месеци пред изборите, беше откриен растечкиот притисок на дезинформациите на многу различни теми - од војната во Украина до…

Бербок: Хибридните напади на Русија се напад врз целиот мировен поредок во Европа

Со својата брутална војна против Украина, Путин ги уништи и мостовите за добрососедски односи со Русија како сосед на Балтичкото Море, рече германската министерка по состанокот на Советот на балтичките морски држави во Порво во близина на…

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија кои ги добиле со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и со македонецот Дарко Тодоровски кому се…

Тенденциозна конструкција за преговорите на Украина и Молдавија со ЕУ

Во објава на Фејсбук, која негативно реагира на тоа што Украина и Молдавија добиле препорака за почеток на преговорите за нивната евроинтеграција, се измешани: лично мислење, кое авторот има полно право да го изрази; некои непобитни факти,…

Не е точно дека медиумите молчат за руската воена вежба на Карибите

И светските и македонските медиуми екстензивно известуваа за оваа воена вежба повикувајќи се на изворите што им беа достапни. Дел од македонските медиуми повикувајќи се на Ал Џезира известија дека оваа посета на руската морнарица е во…

Манипулација со снимка од присилна мобилизација во Украина

Клип на Фејсбук прикажува тепачка, наводно меѓу граѓани на Украина и нејзината регрутна служба, која врши нивна присилна мобилизација, а сцената е опишана како борба „против режимот на Зеленски“,  иако тоа не е поткрепено со извор и ние не…

Не е вистина дека Германија и НАТО испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија

Тврдењето дека НАТО и Германија испраќаат 90 илјади војници на фронтот со Русија, е погрешно. Станува збор за најголемата воена вежба на НАТО членките која почна во јануари 2024 година и заврши во мај 2024 година. Видеото кое го споделува…

Со сомнителен клип се тврди дека Полска подготвува војна против Русија

Објавата сосема произволно  тврди дека Полјаците „се спремаат за директна битка“ против Русите, на што овие вториве „спремни чекаат“, што алудира на тоа дека Полска прва би нападнала. Објавата тоа го аргументира со клип, во кој конвој…

Нема најави дека земји од НАТО се подготвуваат за нуклеарни напади врз Русија

Во последно време зачестуваат заканите од Москва за употреба на нуклеарно оружје, а дезинформациската машина на Кремљ на социјалните мрежи се обидува да го обвини НАТО дека „се подготвува за нуклеарни напади внатре во Русија“, иако такви…

Зачестија заканите и предупредувањата на Кремљ за употреба на нуклеарното оружје

Последните недели се одбележани со неколку класични руски дезинформации околу војната со Украина и генерално околу намерите на Западот, но се чини дека заканите упатени пред сè кон Европа од употреба на тактичко нуклеарно оружје за првпат…

Излитени невистини: Украина и НАТО против Русија и Кина

Упорно се повторува еден излитен путински наратив, којшто дури ни Путин веќе не го повторува, дека НАТО сака да ја контролира Украина за во неа да постави хиперсонични ракети, кои оттаму би можеле да ја погодат Москва за само 4-5 минути, на…

Недоследноста и дволичноста на руската надворешна политика кон Македонците

Руската амбасада во Скопје им го честиташе на нашите граѓани празникот Св. Кирил и Методиј, воопштено опишувајќи ги како словенски просветители, но онаа во Софија објави честитка во која тие се опишани како бугарски, што кај нас не би…

Не е точно дека санкциите врз Русија немаат ефект

Клип од лансирање на ракета се злоупотребува како доказ дека санкциите против Русија немаат ефект. Самиот клип е реален, но проблемот е во описот со кој тој е проследен. Тој создава впечаток дека Русија под санкции реализира скапи и сложени…

Руските лажни вести и нивната забрана

Почнувајќи од 2022 г., ЕУ забрани неколку руски медиуми, на кои на 17.5.2024 г. им се придружија уште четири, што е потполно оправдано. Дезинформирањето, за жал, има богата традиција во Русија, уште од царевите, па во СССР, а продолжува и…

Нема докази дека Путин изјавил оти Русија ќе го поддржи Иран, ако САД се вмеша во конфликтот

Кремљ на 16 април објави извештај од телефонски разговор меѓу Путин и тогашниот претседател на Иран, Ебрахим Раиси по повод конфликтот меѓу Иран и Израел, наведувајќи дека рускиот претседател повикал на прекин на огнот. Во соопштение на…