Анго Ангов

Анго Ангов e градоначалник на Oпштина Дојран

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Анго Ангов е роден на 03.12.1984 година во Гевгелија. Оженет е и е татко на две деца.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Тој е дипломиран економист, завршил Економски факултет на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“  во Скопје , отсек сметководство и ревизија.

Течно зборува англиски и француски јазик.

 

КАРИЕРА

Од 2008 до 2013 година работи во ревизорското друштво „Трио Консалтинг“.

Во 2013 година  основа сопствена фирма за сметководство и ревизија „Ангов – консалтинг”.

На локалните избори во октомври 2017 година е избран за градоначалник на Општина  Дојран.

 

ИЗВОРИ:

Веб-страница на Општина Дојран: Градоначалник

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција