Објавен нецелосен говор и пристрасни коментари

Пишува: Билјана Т. Димко На 11 јули 2020 на порталот „Курир“ е објавен прилогот со наслов: „Не му е сеедно“- Димитров уплашен и на висок тон држи изборен митинг, социјалните мрежи со стотици коментари. Насловот е…

Мешање на топоними во изборни цели

Пишува: Билјана Т. Димко На порталот „Курир“ на 23.06. 2020 е објавен текст со наслов: „СРАМНО: Жителите на Средно Нерези извисени од Богоев и Весковски- наместо вода за нив, предизборно вода ќе добијат сосема други жители’’. Во…

Јанушев и Заев не зборуваат за иста делница на патниот правец Ранковце-Крива Паланка

Пишува: Жаклина Цветковска Игор Јанушев, носител на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 3, во online партиско соопштение од Крива Паланка, објавено на 22.06.2020 година на неговиот фејсбук профил, го обвинува СДСМ дека…

Текстови што тенденциозно коментираат во насловите

Текстот, всушност, е преземена информација со дневната статистика на Министерството за здравство со бројките на заболени, оздравени и починати лица во едно деноноќие. Потенцирајќи го бројот на починатите и новозаразените во псоледните 24…

Какофонија од непроверени информации околу идејата за поделба на Косово

Српскиот портал Direktno.rs по повод посетата на Лавров на Белград тврди дека постои некаква нова димензија на руското влијание, но само врз паушални оценки. Пишува: Стојан Синадинов Српскиот портал Direktno.rs во текстот со изричит…

Дезинформација за министерот Филипче, стара година и пол, се шири низ регионот

Пишува. Стојан Синадинов Улогата на министерот за здравство д-р Венко Филипче во справувањето со пандемијата на вирусот ковид -19 кај нас наидува на прилично голема поддршка од јавноста. Во последната…

Хрватски портал „жали“ за заробената држава „некогаш позната како Македонија“

Хрватскиот портал Otvoreno.hr во текст посветен на актуелната политичка состојба во Република Северна Македонија, насловен „Ништо ново во експерименталната држава некогаш позната како Македонија“ (Ništa novo u eksperimentalnoj državi nekad…

5 Г во Македонија: Пчелите умираа и во Бекирлија каде што нема најобичен телефонски сигнал

Угледниот медиум Би-Би-Си во прилогот од 5 април можната поврзаност меѓу 5 Г мрежите и коронавирусот ги нарекува комплетна глупост. И редица други угледни медиуми се на ставот дека стравот од негативното влијание на 5 Г технологијата е…

Кога на смртта непотребно ѝ се гледа „во забите“

Во „инфодемичната“ галаксија секојдневно се пласираат не само лажни, туку можеби далеку понеодговорно, и фантазмагорични вести без никаква експертска подлога. Таквите вести, чиј лимит е само „небото“, се супстанцата на експоненцијалниот…

Гладни за лаги, страдни за вистина

Авторите на студијата на Националната фондација за демократија во која се анализира побарувачката на измами и дезинформации велат дека истражувачите треба да ја имаат предвид психологијата на публиката, кога ги демаскираат лагите. Проблемот…