Мета факт: Општина Карпош не изгради трим патека до крстот на Водно

Фото: Министерство за животна средина

Од Општината сега информираат дека не се подготвени самостојно да го реализираат овој проект, туку дека само би учествувале доколку Градот Скопје го реализира, оти не е под нивна ингеренција

 

Општината Карпош досега не изгради трим патека за рекреација на граѓаните до Милениумскиот крст на Водно, иако овој проект беше едно од изборните ветувања на градоначалникот Стевче Јакимовски. Од Општината сега информираат дека не се подготвени самостојно да го реализираат овој проект, туку дека само би учествувале доколку Градот Скопје го реализира.

Според ова, можеме да заклучиме дека ова ветување на Јакимовски, иако беше ветено, засега не е исполнето.

Во својата предизборна програма „Моќен сојуз. Јас и вие!“ за локалните избори во 2021 година, градоначалникот на Општина Карпош Стевче Јакомовски, во делот посветен на проекти за спорт и рекреација ветува дека ќе изгради трим патека до Милениумскиот крст на Водно.

Сепак, три години откако Јакимовски стана градоначалник, од оваа општина информираат дека не можат самите да го реализираат овој проект. Според одговорите на прашањата кои Мета.мк ги упати до Карпош, трим патеката би била лоцирана на градско земјиште, поради што може да се гради само како проект на Градот Скопје.

„Општина Карпош нема можност самостојно да ја изгради трим патеката до крстот на Водно бидејќи е лоцирана на територија под ингеренции на Град Скопје. Општината е подготвена преку заеднички проект да учествува во реализацијата на оваа патеката со која карпошани, но и скопјани ќе добијат место плус каде што ќе можат да спортуваат и да се рекреираат, но носителот на проектот мора да биде Град Скопје,“ стои во одговорот на Општината Карпош.

Оттаму, нејасно е од кои причини ова ветување стои во програмата на градоначалникот на Општина Карпош, доколку се знаело дека трим патеката можела да се изгради само како проект на Град Скопје. Градоначалниците пред да ги дадат ветувањата би требало в раце да ги имаат сите аргументи и факти, со цел граѓаните да не бидат залажани од ветувања кои не можат да бидат остварени, од едни или од други причини.

ИЗВОРИ:

Предизборна програма за работа на градоначалникот Стевче Јакимовски (проверено на 02.02.2024 година)

Официјални информации од Кабинетот на градоначалникот Јакимовски, добиени на 26.01.2024 година

(Мета.мк)

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција