Пропадна спинот на Мисајловски со фотографијата од Германија

На својата страница на „Фејсбук“ со 18.150 следачи, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за транспорт и врски, Владо Мисајловски, објави фотографија со која неуспешно се обиде да спинува против партискиот опонент СДСМ.…

Српските телевизии за власта известуваат позитивно, за бојкотот на изборите негативно

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува…

Сериозна дезинформација дека демонстранти бараат пари од Сорос затоа што протестирале

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е…

Хомофобна петиција во Србија како последица на дезинформации

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува…

Не смее да се лицитира и шпекулира со бројот на заразени од корона

Медиумите треба да бидат докрај професионални и повеќе да се грижат за точното информирање на јавноста, отколку за нивната читаност и бројот на дневните кликови. Навистина нема никаква потреба од објавување шпекулативни бројки за…

Невешта пропаганда направи од Трамп спасител на 100 илјади деца среде Њујорк!

Напис што донесува вознемирувачка, но лажна содржина за случај со наводни 100 илјади деца убиени или заробени во подземни ходници што воделе до седиштето на Фондацијата „Клинтон“ во Њујорк, САД, беше објавен на домашна веб-страница и…

Нема позитивни епидемиолози на коронавирусот во Институтот за јавно здравје

Текстот што го рецензираме уште во насловот дезинформира дека: „двајца епидемиолози од Институтот за јавно здравје се позитивни на корона-вирусот“. Од Институтот за јавно здравје ги демантираа ваквите тврдења. Линк до оригиналниот…

Злонамерност, неетичност и ширење невистини, не е новинарство

Проблематичните аспекти на овој текст – злонамерност, неетичност, подбив и ширење невистини – се воочуваат уште од насловот. Нивната проблематичност е засилена со фотомонтажата што е поставена веднаш под насловот. Извршена е, имено,…

Со фотографии стари 10 месеци се манипулира јавноста дека Лукаревска е на фризер

Рецензираме лажна вест, која е поттикната од објава на „Твитер“ во која се тврди дека директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, позитивна на корона-вирус оди на фризер. Оваа информација е лажна, а за нејзиното…

Нема никаков скандал со ваучерите за туризам, бидејќи сè уште не се доделени

Текстот што го рецензираме е со сензационалистички наслов во кој се најавува некаков наводен скандал со поделбата на ваучерите за домашен туризам. Изнесените проценти на граѓани што се наводни добитници на ваучери се шпекулација,…

Кога и во мафијата се бара сојузник за короната!

Сензационалистички текст во кој се тврди дека германски доктори сметаат оти паниката околу корона-вирусот е исценирана и плод на мафијашка измама. Веста е нецелосна и манипулирачка. Прво нема никакво објаснување кои се овие доктори.…

Известувањето на Косово за време на пандемијата, искуствата од северот и југот

Новинарот на порталот KoSSev, Иван Митиќ, и новинарката на порталот Kallxo Дорунтина Баљиу, ја информираат јавноста на Косово во текот на пандемијата на корона вирусот. Иван од Северна Митровица, Дорунтина од Приштина. Тие ги…

Поттикнување етнички и верски тензии со манипулативната лажна вест за Грција

Дезинформацијата дека жителите на одредени општини од Северна Македонија добиваат забрана за влез во Грција, која ја демаскира „Критинк“ , едновремено служи и за поттикнување меѓуетнички тензии и нетрпеливост на верска основа. …

Конфекциите во Штип не работат, туку ги тестираат работничките за ковид-19

Рецензираме текст во којшто се тврди дека конфекции во Штип, кои поради утврдени случаи на заразени со корона-вирусот требало да бидат затворени, всушност работеле. Оваа информација не е точна. Линк до оригиналниот напис: Дел од…

Неосновани споредби меѓу протестите во САД и Северна Македонија

Напис полн со теории на заговор, шпекулации, коментаторски тврдења без докази и ниско ниво на комуникација со јавноста. Целиот текст е конструиран на неколку спинови и чисти измислици. Линк до оригиналниот напис: Америка во Пламен!…

„Вечер“ и „Сител“ објавија дезинформација дека Грција забрани влез за жителите од македонските…

Линк до оригиналниот напис: ГРЦИЈА ЗАБРАНИ ВЛЕЗ за општините од Македонија со најмногу заразени – меѓу нив Тетово и Чаир Датум и време на објавување: 3.6.2020 Датум на рецензија: 3.6.2020 Рецензент: Мирослава Бурнс…

Фрагмент од изјавата на Бочварски (зло)употребен за рафален напад

Во овој текст имаме обвинување за градоначалникот на Штип преку манипулација со неговата изјава извадена од контекст, дека тој, наводно, го обвинил народот за зголемениот број заразени со вирусот на Ковид 19. Линк до оригиналниот…