Врховниот суд во Атина ги ослободил Грујовски и Бошковски врз „фаличен“ документ

Отфрлувањето на екстрадицијата на бегалците од правдата во Македонија - Никола Бошковски и Горан Грујовски од страна на Врховниот суд во Атина, со повикување на помилувањето на претседателот Иванов, се засновува на акт кој во нивната земја…

Контраспин: „Aнтички вредности“ како недопирливи

Проектот старо-нов амфитеатар во Скупи на екс-премиерот Никола Груевски ниту е евтин, ниту најпотребен проект во време на зголемена задолженост на земјата, како и во ситуација кога постои итна потреба од пренасочување на парите од…

Настан без видлив мотив и обид за убиство заради личен мотив не се атентати

Македонската јавност, која има историска наклонетост кон голтање на такви сказни за заговори и за лесно посегнување по туѓ живот од политички мотиви (солунски, марсејски и други атентати), требаше да поверува во спинот дека се готви одмазда…

Со пробивањето на истрага на СЈО се штитат и другите потенцијално осомничени лица

Објавувањето на барањата за соработка во предистражна постапка од СЈО до државни органи не е прашање за политички квалификации, туку кршење на Законот за кривична постапка

Недостапноста на осомничениот Сеад Кочан како повод за креативно толкување на ЗКП

Адвокатот на одбраната Никола Додевски во случајот „Труст“ не може да се повикува во одбрана на клиентот „кој е на службен пат“ место во притвор, на никакви жалби кои ги одложуваат решетките на затворот Шутка. И понатаму роковите во вакви…

Полицијата подредена на СЈО – кнедла во грлото на власта

Иако Законот за кривична постапка дозволува специјален полициски тим да биде под команда на обвинителите, министерот за внатрешни работи Митко Чавков и експремиерот Никола Груевски ова многу тешко го голтаат

Девастацијата на ГТЦ како модерен објект е јавно газење на волјата на граѓаните

Европската унија уште со т.н. Мајски договор од 2013 година, да го наречеме - предвесник на Пржинските преговори од 2015 година, договори со власта да наоѓа форми за комуникација и соработка со невладиниот сектор и граѓанските организации.…

Скулптурата на Прометеј: бајатиот триумф на ништото и обидот да се донесе нешто ново

Добивме скулптури за кои Теофил Панчиќ вели дека се „гломазен ужас на ништото“. Протестантите на Шарената револуција решија да менуваат работи, а на списокот е и кипот за Прометеј

Постпржинските преговори и концептот на власта за нив

ВМРО-ДПМНЕ во соработка со ДУИ има готов концепт на кој постојано го купува времето во преговорите околу спроведување на Договорот од Пржино и ја одржува власта. Не постои воедначена оценка околу концептот. Еден од нив е т.н. Теорија на…

Спектакуларни апсења – Чавков ја имитира Јанкуловска

Постапката која полицијата под кодно име „Еразмус“ ја водеше во понеделникот, на 6 јуни, против шест професори, еден асистент и еден вработен во ресторанот на Економскиот факултет при УКИМ, несомнено имаше елементи на спектакл. Јавна сцена…

Измените на Законот за помилување како градење кули во воздухот

Место да бара решение врз основа на признание дека членот 11 од Законот за помилување е „мртво слово“, врз основа на кого претседателот Иванов помилува голем број на лица и предизвика голема политичка кашканица, Парламентот си изгради…

Перење пари: институциите ја немаат политичката поддршка

Македонија има доволно институции кои треба да спречат масовен одлив на капитал кон странство и враќање на дел од истиот од сомнителни дестинации и некредибилни „инвеститори“

Има ли нешто правно издржано во одлуките на Уставниот суд и помилувањата на Иванов?

Оживеаниот член од еден стар Закон од страна на Уставниот суд, кој подигна бран на незадоволства е неприменлив, бидејќи истиот не може да се „закачи“ за некој Закон. Тоа го објасни професорот Шкариќ, ама на тоа негово образложение малкумина…

Дајте лупа за да се види напредокот во реформата кај медиумите

Со исклучок на фактот дека во дебатните емисии на МРТ се внимава да има различност на ставовите на политичките и други фактори, никаде нема промени во приодот кон известувањето на нашата стварност и начинот како таа се интерпретира. Дури и…

Случајот „Пуч“ и логиката на легендите од Дивиот Запад!

Досегашното држење на судот во случајот „Пуч“ кажува дека постои подготвеност целиот материјал во однос на овој процес да не им се даде ниту на Обвинителството, ниту на одбраната. Па така, врз основа на „екслузивни материјали“,…

Македонија меѓу две „големи уши“ – сличности и разлики

И после двете откритија на масовни прислушкувања гледаме дека историјата се повторува - незаконските дејствија ги вршат луѓе од иста партија, за наредбодавците еднаш имало аболиција која се готви и сега, правдата била очајно бавна. Ново е…

Малите човечиња од Пустец ги донесоа членовите на Владата пред Кривичниот совет

Кривичната пријава на СДСМ заведена во ОЈО под број 03/106 - 1 од пред една година е само врвот на ледениот брег зад која полека се открива еден монструозен апарат на владеење на една мала група врз политичката волја на своите сограѓани, од…