Азем Садики

Азем Садики, градондачалник на Општина Студеничани

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Азем Садики е роден на 01 февруари 1971 година во Студеничани. Оженет е и има четри деца.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

По професија е дипломиран економист – бизнис-менаџемент.

 

КАРИЕРА

Во 2000 година  првпат е избран за градоначалник на Општина Студеничани ( мандат од 2000 до 2005 година)

Од 2007 до 2009 година бил управител на Државниот студенски дом „Пелагонија”.

Во периодот од 2013 до 2017  година повторно  се враќа на  градоначалничката функција во Студеничани, а на локалните избори во октомври 2017 година го добива третиот  мандат во оваа Општина.

 

 

ПОЛИТИЧКАТА КАРИЕРА

Азем Садики е преседател  на огранокот на ДПА во Студеничани.

Исто така, тој е  член на управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа(ЗЕЛС).

 

 

ИЗБОРИ:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција