ДУИ: Борба против невработеноста и создавање нови работни места

Борба против невработеноста и создавање нови работни места, особено за младите ќе продолжи со поголема динамика; Ќе се спроведе проактивна политика за вработување, посебно кај младите во руралните области.

Образложение:

Според последниот извештај на ЕУ за 2010, невработеноста во 2009 година остана многу висока на 32,2% и продолжи да се зголемува во 2010 година. Околу 24% од невработените се на возраст помеѓу 15 и 24 години. Невработеноста кај оваа возрасна група остана многу висока на околу 55% (јуни 2010 година). Нивото на невработеност останува многу високо, особено кај помладите лица и помалку образованите.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција