ДУИ: Закон за полиција

Законот за полиција ефикасно ќе се спроведува со предвидените промени

Образложение:

Според последниот извештај на ЕУ за 2010, остварен е дополнителен напредок во реформата на полицијата. Министерството за внатрешни работи го усвои поголемиот дел од потребното законодавство за спроведување и формира работни групи за следење на спроведувањето. Новиот Акт за систематизација кој ќе воспостави систем на заслуги и кариера останува да се донесе.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција