ДУИ: Зголемување на часови по информатика

ДУИ ќе предложи зголемување на часовите по информатика во основните и средните училишта.

Образложение:

Ова ветување е недоследно затоа што со воведувањето на Концептот на Деветгодишно основно образование од учебната 2007/2008 година за основците меѓу другите задолжителен предмет стана и информатиката со тоа се зголеми фондот на часовите по информатика. ДУИ не беше на власт во ова време. Во средните училишта информатиката остана изборен предмет по 2-3 часа неделно од втора до 4 година.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција