Browsing Tag

Брисел

Старо видео од шатори со мигранти во Брисел не го отсликува животот во Европската Унија

Со старо видео од подигнати шатори, покрај каналот во Брисел, објавата манипулира дека во ЕУ има премногу бездомници, владее сиромаштија и мизерија. Видеото е направено во јануари годинава, кога поради напливот на мигранти кои чекаат азил…

Османи во Брисел: Не сме директно на бојното поле, ама сепак сме на бојно поле од наративи и…

Фото: МНР Министерот за надворешни работи Бујар Османи во Брисел учествуваше на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите од Западен Балкан Министерот за надворешни работи…

Не е вистина дека белгиските чоколадни рачиња се поврзани со тиранијата на Леополд

Приказната за овој традиционален десерт во Белгија не е поврзана со Леополд ниту со Брисел. Станува збор за чоколадни карактеристични за друг град во Белгија, а тоа Антверпен. Легендата за овие чоколади вели дека некогаш постоел моќен џин…

Човекот фотографиран во здолниште и со потпетици не е поврзан со Брисел

На фотографијата е Марк Брајан, 61-годишен дедо на четири внуци, среќно оженет во изминатите 11 години. Во 2010 година тој се преселил од Тексас во гратче во Германија, каде сега работи на полето на роботскиот инженеринг и е тренер на…

Прислушувани разговори – сет 5: ГУП-ови, ДУП-ови, динамити и модерни волови

Петтиот сет снимки од прислушувани разговори е посветен на уривањето на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски, а станува збор за разговори меѓу Никола Груевски и Миле Јанакиески, како актуелен министер за транспорт и врски во тоа…