Browsing Tag

Филип Стојановски

Заврши Школата на политики 2023, Фондација Метаморфозис со предавања за дезинформациите и говорот на…

Фондацијата Метаморфозис беше дел од петтиот модул со низа предавања за справувањето со дезинформации, проверката на факти и говорот на омраза Со одржување на петтиот модул насловен „Градење општествена отпорност кон штетните…

Геополитичка анализа: Дезинформациите од странство го дестабилизираат Западен Балкан

Фото: Фондација Метаморфозис Новата анализа „Геополитичка перспектива на дезинформациските текови во Западен Балкан“ објавена од Фондацијата „Метаморфозис“ укажува на поврзаноста меѓу странските штетни влијанија и домашните актери кои…

Агенција за разузнавање: Ќе бидеме мета на дезинформации за уставните измени, црковното прашање и…

Конференција „Градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформации во Република Северна Македонија“, 20 јуни 2023 г.; Фото: Мета.мк Директорот на Агенцијата за разузнавање рече дека во моментов во земјава се одвива…

Стојановски: Индустријата на дезинформации има различни извори, дел од нив се поврзани со странски…

Војната во Украина ги активираше странските влијанија, особено оние од Русија и дезинформациите кои доаѓаат оттаму, изјави Филип Стојановски од Фондацијата Метаморфозис во вчерашното издание на дебатната емисија „Клик плус“ на ТВ21

Со отворање на изложба, започна иницијативата „Проѕирниот човек“ на Гете-институтот и Фондацијата…

Со отворање на интерактивната изложба „What the future wants“ во Јавна соба во Скопје денеска беше означен почетокот на иницијативата „Проѕирниот човек“ која ја спроведува Гете-институтот Скопје во соработка со Фондацијата „Метаморфозис“,…

Стојановски за „Локално“: Политички и медиумски кругови со години ги навикнуваат Македонците дека…

Откако започна руско-украинската криза кај нас на социјалните мрежи, почна да се води пропагандна војна, полна со говор на омраза и „навивање“ за една од завојуваните страни. Одредени политички и медиумски кругови со години ги навикнуваат…