Browsing Tag

масакр

Не е вистина дека крводарителите во Србија мора да бидат невакцинирани против корона

Ниту здравствените власти, ниту српскиот претседател Александар Вучиќ барале крводарителите кои сакаат да даруваат крв за настраданите во белградскиот масакр да бидат лица невакцинирани против ковид-19, како што невистинито се тврди во…

Би-Би-Си не известил дека масакрот во Краматорск е изведен со украински проектил

„Би Би Си“ официјално предупреди дека на интернет почнало да се шири лажно видео, во кое е злоупотребено нивното лого за лажно да се тврди дека нападот во Краматорск го извела Украина. Тоа што проектил „Точка-У“ е пронајден на местото на…

Манипулација е да се тврди дека мртвите тела во Буча се инсценирани

Тврдењето дека мртвите во Буча се исценирани се базира на фотографија на која се гледаат оштетени неколку автомобили и едно оклопно возило, а во позадина, наводно прозорците на околните згради биле неоштетени. Фотографијата не е можно да…

На видеата од Буча, Украина, нема инсценирани тела кои мрдаат

На споделуваното видео, наместо „труп кој ја помрднува раката", се гледа дамка на стаклото на автомобилот. Раката е непомрдната исто како и починатото тело на асфалтот, меѓутоа дамката на стаклото се помрднува, во исто време како што се…

Ако покрај телата на цивилите во Буча немало крв, тоа не значи дека немало и злосторства

На сателитските снимки од теренот кои беа објавени од страна на медиумите, се вели дека телата на убиените биле во Буча со недели, што значи дека дури и да имало крв, таа веќе би била избришана во моментот кога се направени фотографиите и…