Browsing Tag

роденден

Фотографија со жена и бебенце три години измамува корисници на Фејсбук

Жената на фотографија којашто се споделува во овој пост не е од Македонија, ниту, пак, има какви било докази дека го посвоила ова дете. Фотографијата од оваа жена и бебето, може да се најдат на разни Фејсбук страници во повеќе земји. Некои…

Украински ветеран слави 33-ти роденден и во земјава – стара фотка користена и за измами

Последниот пример со наводниот Филип, кој оди со помош на протези и кој наводно слави 33 роденден е уште еден обид за незаслужено стекнување кликови преку манипулација на корисниците на социјалните мрежи. Фотографијата за прв пат се…

Фотографија на детенце со торта злоупотребена за зголемување видливост

Ова е уште еден пост чија цел е да привлече што е можно повеќе активност на Фејсбук страницата преку измислена објава која ќе предизвика голем број на коментари, реакции и споделувања. Иако не може точно да се каже од каде е фотографијата и…

Приказната за дедото од 101 година кому нема кој да му го честита роденденот е невистина

Во пост на Фејсбук се вели дека дедо Душан полни 101 година, но нема кој да му го честита, бидејќи е сам, нема никого. Па затоа ги повикува луѓето, ако сакаат, да му го честитаат роденденот: Се викам Душан. Полнам 101 година…