ВМРО-ДПМНЕ: Изградба на фекална канализација

Изградба на фекална канализациска мрежа за реонот на с. Волково, Стопански Двор и Кисела Јабука. Рок: почеток 2008 година.

Образложение:

Според член 22 од Законот за локална самоуправа Комуналните дејности  се во надлежност на Општините. Поради тоа ова ветување не е во надлежност на Владата што значи дека единствено што можи да Владата да направи е само во соработка со Општините, односно може да обезбеди средства за изградба, но не и да ја изгради фекалната канализациона мрежа- тоа го прават Општините.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција