ВМРО-ДПМНЕ: Надградба на водоснабдителски систем

Во 2008 година ќе ја започнеме надградбата на водоснабдителниот систем во с. Вапила, Охридско и ќе го започнеме Проектот за водоснабдување на населбата Сончев брег во Тетово;

Образложение:

Според член 22 од Законот за локална самоуправа Комуналните дејности- снабдување со вода за пиење, е во надлежност на Општините. Поради тоа ова ветување не е во надлежност на Владата што значи дека единствено што можи да Владата да направи е само во соработка со Општините, односно може да обезбеди средства за изградба, но не и да ја изгради фекалната канализациона мрежа – тоа го прават Општините.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција