ВМРО-ДПМНЕ: Спортски стипендии

За поттикнување на спортските активности на децата и младината, во текот на 2008 година ќе започнеме со доделување 500 стипендии во висина од 20% од просечната месечна плата во Република Македонија. Секоја година 500те најталентирани и најуспешни деца и младинци во различни спортови ќе бидат стипендирани од државата со средства, кои, на нивните родители би требало да им ги покријат барем најосновните трошоци, за да може нивното дете да продолжи со напредокот во спортот каде покажува талент.

Образложение:

Во 2009 и 2010 година државата додели 500 спортски стипендии во висина од 4000 денари на млади талентирани спортисти и со тоа допринесе за нивен понатамошен развој и напредок во спортот.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција