ВМРО-ДПМНЕ: Закон за Музичко сценска дејност

Донесување посебен Закон за музичкосценска дејност во рамки на законот за култу-ра, со кој ќе се дефинираат сите поединости за уметниците од дејноста, до крајот на 2008.

Образложение:

Последните информации укажуваат на тоа дека во април 2011 законот се уште бил во нацрт верзија. Нема информации дали во меѓувреме е изгласан. Во Отчетот на ВМРО-ДПМНЕ се вели дека овој проект нема да се исполни, поради наоѓање на подобро решение.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција