ВМРО-ДПМНЕ: Заштита на малите акционери

Во следниот период дополнително ќе ги заштитиме правата на малите акционери преку промена на регулативата и нејзино усогласување со европските стандарди, како дополнување на промените што ги направивме во 2007 година.

Образложение

Извршени се промени на регулативата со кои се дадени повеќе права на малите акционери, со што ветувањето е формално исполнето.

Забелешка: Претставници на акционерите јавно искажуваат негодување поради неспроведување на законските прописи за заштита во рамките на судскиот систем, како и непостапување на институциите во случаи кога нарушители на правата се моќници од власта.

Линкови

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција