Одново со пропаганда дека Русија се бори против „нацистите во Украина“

Проруската објава има за цел да ја оправда воената инвазија на Русија врз Украина. Дека Украина е земја на нацисти е невистина и пропагандна флоскула која ја презентираше самиот руски претседател Владимир Путин за да ја оправда воената…

На 24 февруари 2022 година започна руската инвазија на Украина, а не ,,чистењето на украинските…

Станува збор за невистина и пропагандна флоскула која ја презентираше самиот руски претседател, Владимир Путин за да ја оправда воената инвазија во Украина која ја почна на 24.февруари 2022 година, сосема неиспровоцирано. Бројни историчари…

Со монтирана фотографија снимена во Русија, се обвинува Украина дека е нацистичка

Фотографијата во склоп на постот што го рецензираме, а која го содржи украинското знаме, е графички изменета односно изманипулирана, за лажно да се претстави дека знамето е украинско. Фотографијата е направена покрај статуата на Ленин во…

Црковните ѕвона во Европа се уништувале за нацистите да прават оружје, а не поради нивната лековита…

Фејсбук објава споделува невистинити информации дека црковните ѕвона низ Европа во 50-тите години биле отстранети поради нивната лековита енергија и вибрации. Но, тие не биле отстранети поради нивната лековита моќ, туку нацистичка Германија…

Поддршката за Украина не е туркање на земјата кон неофашизам

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова не ја турка земјава на страната на неофашизмот со тоа што ја изразува македонската поддршка за Украина против руската агресија. Тоа e официјален став на земјава како членка на НАТО, заземен од…

Во Украина воопшто не се испрaтени македонски војници

Објавата споделува принтскрин од комуникацијата меѓу Зеленски и Сиљановска Давкова по повод нејзината победа на претседателските избори и неточно тврди дека „македонските војници се пратени да гинат како топовско месо за идеалите на…

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија. САД во никој случај не финансираат…

Смртта на Навални ги засени дезинформациите од Москва за воениот поход во Украина 

Иако во февруари се одбележуваат две години страдање од руската агресија на Украина, илјадници загинати и безмерно уривање на сè што е важно за Украина и за Украинците, дезинформациите од Москва за овој нејзин воен поход и натаму упорно се…

Фотографијата од Навални со нацистичкиот поздрав и тетоважа на Хитлер е лажна

Фотографијата на којашто е прикажан Навални со тетоважа на Хитлер на градите и со крената рака во нацистички поздрав, е фабрикувана. Се работи за фотомонтажа, модифицирана од оригинална фотографија од 2013 година објавена во напис на…

Пет наративи на Кремљ во позадината на лавина дезинформации за Украина во 2023 г.

Прегледот на дезинформациите што се појавувале на најмасовната социјална мрежа во Северна Македонија, Фејсбук, покажува дека во 2023 година се следеле стриктно дел од руските дезинформациски наративи, а покрај тоа се зголемува и употребата…

Графички изменета фотографија манипулира дека на украинската униформа имало нацистички симбол

Фотографијата од објавата што ја рецензираме, на која се гледаат две лица на чии униформи има нацистички симбол е графички изменета. Странски проверувачи на факти утврдиле дека амблемот со украинското знаме е додаден со монтажа на…

Украина нема објавено поштенски марки од СС дивизијата Галиција

„Марки“ со СС дивизијата Галиција постојат, но тие не се официјални украински поштенски марки и немаат никаква врска со украинската поштенска служба, ниту со украинските власти, ниту со филателијата. Тие не се издадени од страна на…

Западот не посакувал војна во Украина и Израел

Западните земји не гласале против „резолуција за запирање на воените дејства и напади меѓу Израел и Палестина“, како што тврди објавата, туку не ја поддржале резолуцијата на Русија за осуда на насилството и тероризмот врз цивилите, бидејќи…

Со невистинити проруски наративи се оправдува руската воена инвазија на Украина

Во видеото споделено во оваа објава на Фејсбук контроверзната новинарка која со години е воен кореспондент, Лара Логан презентира мноштво непотврдени тврдења, кои се на иста линија со наративот кој ја оправдува руската инвазија врз Украина.…

Зголемена тензијата меѓу Москва и Запад околу Украина

Изминатиот месец се зголеми тензијата меѓу Запад и Москва и одделно меѓу западни земји и Русија, со честа употреба на неколку класични дезинформациски наративи од страна на Русија, како што се Западот војува со Русија до последниот…

Русија ја започна војната во Украина и нејзина е одговорноста за цивилните жртви

Околу 13.000 луѓе беа убиени, од кои една четвртина цивили, а околу 30.000 беа ранети во војната во источна Украина од избувнувањето во април 2014 година до 2019 година. Дополнително, од почетокот на руската инвазија на Украина на 24…

Манипулативна објава на Фејсбук по секоја цена ја правда руската инвазија врз Украина

Целата објава изобилува со руски наративи и манипулации кои имаат за цел да шират пропаганда и да ја оправдаат руската воена агресија врз Украина. Украинците не се со испрани мозоци како што се тврди во објавата, туку тие се обидуваат на…

Трозабецот не е нацистички симбол, туку дел од украинската историја

Повлекувањето паралела меѓу Зеленски и Хитлер е класичена манипулација во духот на руската пропаганда. Ова се прави сè со цел да се оправда руската агресија врз суверена Украина којашто трае повеќе од една година. Зеленски е Евреин, а…