ДУИ: Иницирање на објективна и професионална студија за буџетот

Демократската Унија за Интеграција ќе иницира и ќе поддржи објективна и професионална студија за буџетот, односно колку даноци плаќаат граѓаните и колку средства им се враќаат. Со таквата студија ќе се разјасни дведецениската дилема и паралелната контрадикторна перцепција: од една страна албанците сметаат дека се дискриминирани и од државната каса не го добиваат делот кој им следува а од другастрана македонците македонците мислат дека албанците не ги плаќаат даноците. Во зависност од резултатите од студијата ќе се преземат конкретни мерки за објективн постапување, за доброто на сите граѓани. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Ветувањето се истражува


Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција