ДУИ: Реформи во банките

Реформите во банкарскиот сектор ќе се фокусираат во реструктуирањето, консолидација и концентрирање на банкарскиот сектор, односно во намалувањето на бројот на банките и нивната фузија со поголеми банки. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Ветувањето е недоследно затоа што банкарскиот систем функционира независно од Владата. Владата нема компетенции да реформира банки.

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција

1 Реакција
  1. Dane :

    Мислам дека е точно – бројот на банки се намали. Последно што се припои Зираат на Халк банка и со тоа бројот се намали, како и што е напишано. (Претходно Статер банка се припои на ЦКБ банка.

    Владата нема компетенции, ама може да влијае на многу начини…

    Може не е исправно да го напишат, ама е 100% точно дека бројот на банки се намали.