ВМРО-ДПМНЕ: Делница Табановце-Куманово (Коридор 10)

Со проектот се предвидува делницата Табановце-Куманово, која е во должина од 7,5 км да биде изградена до ниво на целосен автопат. Широчината на коловозот ќе биде 11 метри во секоја насока, разделени меѓу себе со зелен појас и ограда во широчина од 4 метри. Проектот предвидува и нов пристап за управување со сообраќајот во пристапувањето кон граничниот премин Табановце. Вкупна вредност на проектот е 15,5 милиони евра, а средствата се обезбедени од Светска банка и од Буџетот на Република Македонија. [Рок: септември 2011 годинa]

Образложение:

По повод 20 години од независноста на Македонија, пуштена е во употреба делницата Табановце-Куманово. Со тоа ова ветување е исполнето.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција