ВМРО-ДПМНЕ: Посебно Основно јавно обвинителство за борба против организиран криминал и корупција

Ќе формираме посебно Основно јавно обвинителство за борба против организиран криминал и корупција; ќе се конституира Советот на јавни обвинители, со што ќе се обезбедат ефикасни услови за избор на јавните обвинители; ќе извршиме скенирање на постојната состојба во Јавното обвинителство во поглед на човечките ресурси и ќе направиме проценка на идните кадровски потреби на Јавното обвинителство и реализација на утврдените приоритети во текот на 2009 година;

Образложение:

На 25.11.2008 година е формирано Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција [Пристапено на: 20.05.2011]. На 04.08.2008 конституиран е Советот на јавни обвинители [Пристапено на: 20.05.2011].

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција