Категорија...

Анализи

„Бомбите“ се опасност и за државата и за граѓаните – Јавното обвинителство мора да реагира

Ако продолжи ваквото масовно објавување на нелегално снимени разговори, политичките елити на крајот ќе си останат потпрени само на најцврстите подржувачи кои без размислување ги поддржуваат на избори. Со тоа, крајниот резултат на…

Дуковски не кажа дека Боки 13 отишол да раскаже како парите од рекетот завршиле кај Заеви

Текстот што е предмет на оваа рецензија преку манипулација постигнува ефект на политичка поентa во полза на една опозициска партија, во услови кога во земјава во тек е изборна кампања за изборите на 15 јули. Тоа е направено преку…

Нема потврда дека струјата ќе поскапе по изборите

Текст со наведувачки и манипулирачки наслов, кој тврди дека навидум ќе се случи нешто, но за тоа што го тврди нема допирна точка со аргументи. Насловот е сензационалистички, напишан со големи букви за да привлече внимание и кликови, а…

Нема три аболиции за Заев, но има политичка пристрасност

Новинарски извештај од настан „гарниран“ со коментари што го одразуваат политичкиот став на авторот или на редакцијата никогаш не е рецепт за добро новинарство. Тој може да помине како пропаганден текст, но никогаш нема да се зема сериозно…

Калѕо: Веста дека на собирот на „Самоопределување“ немало знаме на Косово е лажна

Во петок на плоштадот „Скендербег“ во Приштина се одржа собир на Движењето „Самоопределување“ (LVV) по повод 21 годишнина од ослободувањето на Косово и 15 годишнината од оформувањето на партијата. На собирот имало илјадници национални…

Фотошопирана фотографија се користи за ширење лажни вести за Заев

Овој текст шири невистини и дезинформации врз основа на фотошопирана фотографија, а задача на новинарот е секогаш да ја информира јавноста со прецизни, точни и проверени информации. Затоа и читателите, при вакви текстови, треба да бидат…

Не се најавени никакви нови рестрикции во борба против корона-вирусот

Новинарите треба да ги поткрепуваат своите информации со изјави, да ги проверуваат, а доколку се работи за шпекулација, тоа јасно да го нагласат. Во насловот се сугерира потенцијално враќање на полицискиот час, што може да предизвика револт…

Дебакл има, ама во насловот на текстот, а не во здравствениот систем

Насловот треба да информира, а не да дезинформира. Насловот на еден текст се извлекува од самата содржина на текстот и тој треба да биде реален, а не како во случајов да манипулира и да шири лаги Скриншот од веста што се рецензира…

Нема да се објавуваат сите што се во самоизолација, туку само несовесните

Насловот на овој текст е неточен, ја наведува јавноста да донесе погрешен заклучок и со тоа врши груба манипулација Во насловот се тврди дека оние што одат во самоизолација поради постоење веројатност дека се заразени со корона-вирусот, ќе…

Логото на ,,Сакам да кажам” фалсификувано заради ширење лажни вести

На „Твитер“, поточно на профилот на корисник потпишан како „Пази леџа, движење бојкотирам”, се појави фабрикувана вест со провокативен и лажен наслов во кој се тврди дека „изборите на 15 јули ќе се искористат гласачите да се вакцинираат…

Кога ќе се претера со величење на ликот и делото на Христијан Мицкоски

Многу често во медиумите сретнуваме написи што се далеку од критериумот за непристрасно и избалансирано известување, онака како што е дефинирано  во Кодексот на новинарите. Па, наспроти принципите на добрата новинарска практика, читаме…

Бомбастични тврдења, а ниту еден извор на информации

Овој текст без посочени извори на информации произволно си пласира вест полна со шпекулации за „нервозни“ амбасадори и „вжештени“ телефонски линии. Линк до оригиналниот напис: ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ ОДВИВАЛА СИНОЌА: АМЕРИКАНСКАТА…

Свршеничкиот прстен поважен од политичкото портретирање

Написот што го рецензираме е обид да се направи портрет на претставничка на опозициска партија, која се нашла на листите со кандидати за пратеници, без притоа да се запази принципот на коректност и непристрасност. Линк до…

АНАЛИЗА: Цените на становите во „тивок“ пад, условите за станбени кредити „олабавени“

Од 1.100 евра за квадратен метар во Аеродорм до 900 евра за квадратен метар во населба Карпош 4 – цените на становите се детерминирани од различни фактори, локација, годината на изградба. Но, кризата поради Ковид -19 не го заoбиколи ниту…

„Асимптоматски“ не значи отсуство на зараза, туку отсуство на симптоми

Иако написот е објавен во рубриката „Вести“, не се работи за никаква новинарска вест, туку за пренесување од збор до збор на фејсбук-статусот на Стевчо Јакимовски. Тоа значи дека објавениот напис ги повторува не само изворните…

Не е потврдено дека корона-вирусот е поопасен за ќелавите мажи

Сензационалистички напис кој тврди дека мажите што ја губат косата се изложени на поголема опасноста од корона-вирусот. Уште во самиот наслов, кој во вториот дел намерно е напишан со големи букви, за да привлече внимание, категорично се…

Загрижувачки повици на „Фејсбук“ против тестирањето за корона

На социјалната мрежа „Фејсбук“ – на лични профили на дел од учесниците на протестот што се одржа пред Владата, а кој беше најавен како ,,протест против 5Г, корона-вирусот, задолжителното вакцинирање…”, се шират загрижувачки повици, во…