Категорија...

Инфо

Со руски гас, БЕГ сака да ги „загрее“ скопјани со тројно поскапо парно

Околу 56.000 корисници на централното парно греење во Скопје од 1 јануари би можеле да добијат енормно зголемени сметки, бидејќи БЕГ доставил барање до Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) цената на градското парно да се зголеми за…

Отстранета е таблата со името на градот Севастопољ од „руското“ детско игралиште во Скопје

Детското игралиште со руска тематика зад Универзалната сала во Скопје, во чија изградба учествуваа Општина Центар и Амбасадата на Руската Федерација во земјава, предизвика своевиден дипломатски скандал. Мета.мк откри дека меѓу поставените…

Зошто руската Спутник вакцина уште не е признаена во Австралија?

Во пресрет на тенискиот турнир Австралија Опен, стана јасно дека некои од тенисерите вакцинирани со две дози Спутник вакцина, од рускиот производител Гамалеја Истражувачки Институт, нема да може да учествуваат на турнирот, затоа што оваа…

Европската унија обезбедува значителни права за потрошувачите – треба само да ги знаеме

Иако Северна Македонија го чека датумот за почеток на преговорите за членство во Европската Унија (ЕУ), земјата заостанува во имплементацијата на едно основно право поставено од ЕУ. Институциите не ја вршат својата работа во спроведувањето…

Рускиот суд нареди затворање на групата за човекови права „Меморијал“

Врховниот суд на Русија нареди затворање на „Меморијал“, најистакнатата група за човекови права во земјата, која се занимаваше со чистките од ерата на Сталин, симболизирајќи ја пост-советската демократизација, објави Euroactiv, а пренесува …

Глобал Војсис: Руските цензори ја блокираа веб-страницата за правна помош ОВД-Инфо

ОВД-Инфо, руска организација за правна помош и човекови права, на 25 декември објави дека нејзината веб-страница е блокирана од Роскомнадзор, рускиот регулатор на интернет и медиумите. Иако државниот регистар обелодени дека…

Српските власти ги шпионираат посетите на руските државјани по налог на Кремљ

Позадинската соработка и врските меѓу Србија и Русија доведоа до шпионирање на руските опозиционери на состанок во Белград. Откако шпионските снимки беа доставени до Кремљ, се случува апсење на рускиот опозициски лидер. Уште една приказна…

Во земјава нема да има рестриктивни мерки за „Омикрон“, земјите од ЕУ постапуваат поинаку

Северна Македонија е меѓу ретките земји кои не воведоа никакви рестриктивни мерки за спречување на ширењето на варијантата Омикрон на корона вирусот. Министерот за здравство Венко Филипче не ја исклучува можноста за влошување на состојбата…

Ковид-19 не е измислено сценарио

На социјалните мрежи продолжува да се негува тврдењето дека Ковид-19 е измислено сценарио и дека не станува збор за вистинско вирусно заболување. Една од формите со кои се шири оваа теорија на заговор е цитирањето на кинеска научничка која…

Колку е важна вакцинацијата против Ковид-19 за бремените жени и доилките?

Меѓународните студии и институции апелираат на што помасовна вакцинација на трудниците, истите препораки ги пренесуваат и надлежните органи во Северна Македонија. Сепак, оваа тема отвора многу дилеми во јавноста. Пајтим Асани, гинеколог,…

Не е точно дека се плаќаат 50 евра за вакцинација

Содржината што ја рецензираме го мами читателот со сензационален наслов, а содржината на текстот освен што е во конфликт со насловот, создава конфузија и го дезориентира читателот. Во оваа содржина, покрај вадењето од контекст на актуелната…

Не е точно дека пушачите се имуни на Ковид 19

Во април 2020 година, беше актуелна теорија во која се тврдеше дека пушачите се имуни на Ковид-19, или дури и ако се заразат, полесно ќе ја прележат болеста. Иако оваа теорија беше отфрлена од научната фела вонашата земја, истата…

Сензационалистички наслов за дезинформирање, а не за информирање

Воопшто не е точно дека оваа зима ќе се појави нова варијанта на Ковид-19 и дека научниците објавиле итно соопштение. Најновата варијанта на Сарс-Ков-2 е Омикрон, и иако оваа варијанта веќе е проширена во многу делови од светот, кај нас сè…

Доктор Кузмановски: Вакцинацијата има повеќе придобивки

Неколку медиуми во Северна Македонија известија за голем број несакани ефекти од вакцините против Ковид-19, но во насловите на овие вести не беше нагласено дека се работи само за ефектите што ги пријавуваа граѓаните, без да се потврди дека…

Продолжува да се „негува“ теоријата на заговор дека од авиони прскаат со коронавирус

Продолжува масовно да се шири теоријата на заговор дека со корона не прскаат од авиони. Овој пат лицето Крешник Османи тврди дека нешто се прска од авиони околу 4 часот и според него тоа се случува за да се „зголемат“ дозите на вакцините…

Вакцинираните жени не раѓаат деца со црни очи

Корисникот на Фејсбук, Максим Абази шири дезинформација дека вакцинираните жени со една од вакцините против Ковид-19 раѓаат деца со целосно црни очи поради промените во нивната РНК. Ова се докажа како невистина, од страна на мајката на…

Тетово уште е далеку од постигнување колективен имунитет против Ковид-19

Податоците за досегашниот број на вакцинирани во Тетово покажуваат дека овој град е далеку од постигнување на колективен имунитет, кој се постигнува со вакцинирање на поголем дел од населението. Главната медицинска сестра во Тетово во ЦЈЗ,…