Browsing Tag

евакуација

Евакуацијата на авионот во Јапонија не траела 90 секунди, туку 18 минути

Авиокомпанијата Џапан ерлајнс соопшти дека евакуацијата започнала речиси веднаш по застојот на авионот и дека сите патници биле однесени на безбедно за помалку од 20 минути. Иако, екипажот бил обучен за евакуацијата во 90 секунди, сепак…

Манипулација: НАТО не евакуира цивили од Израел

НАТО не е поврзан со цивилната евакуација на граѓаните на земјите членки, вклучително и со граѓаните на Северна Македонија, туку тоа е обврска која ја земаа владите на секоја држава посебно. Летот на „Ер Србија“ со кој беа евакуирани…

Мицкоски неточно тврди дека Владата не прави ништо за евакуација на македонските државјани од Израел

Без никакви аргументи лидерот на опозицијата изнесе невистини во врска со активностите на власта за евакуација на македонски државјани од Израел, при што имаше и оценка за различни позиции во Владата за конфликтот во таа земја

Контраспин: Не е точно дека Бујар Османи не ги предупредил граѓаните на РСМ во Украина за војната

Без оглед на тврдењата на претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, министерот за надворешни работи на РСМ, Бујар Османи, пред почетокот на војната во Украина неколку пати апелираше до граѓаните на Северна Македонија, кои беа…

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ спинува дека МНР не прави ништо за да ги извлече македонските граѓани од…

Досега се извлечени отприлика 50-тина македонски граѓани откако почна руската инвазија врз Украина, од вкупно 100 колку што живеат на оваа територија. На 24 февруари, кога и официјално почнаа нападите, министерот Бујар Османи упати апел до…