Browsing Tag

Киев

Објавата дезинформира дека сопругот на Викторија Нуланд и Лазар Каганович се роднини

Не постојат докази дека десната рака на Сталин, Лазар Каганович бил роднина на сопругот на Викторија Нуланд, Роберт Каган. Роднините на Кагановиќ го демантираат тоа и тврдат дека истакнува дека Лазар Каганович нема никакви роднини во САД.…

Што се крие зад обидите на Русија да ја поврзе Украина со терористичкиот напад во Москва?

Минатата недела руската државна телевизија емитуваше снимка од сослушувањето на четворицата осомничени. Еден од обвинетите пред камера изјавил дека планот бил по нападот да се упатат кон Киев. Други обвинети зборуваа за наводната помош што…

Сахарската прашина е природен феномен, а не намерно труење од воздух

Сахарската прашина е природен феномен се јавува кога над Сахара се наоѓа циклон, односно вртложно движење, кое го крева песокот во повисоките слоеви на атмосферата. Ова е честа појава во пролетните месеци. Најголемата концентрација на…

Не е вистина дека Германија крева бело знаме – поддршката за Украина континуирано се зголемува

На Германија целта не и е Украина да се предаде, ниту пак, Киев да оди на преговори со Путин, а ниту пак, Шолц има изјавено било што во овој или сличен контекст. Напротив, тој смета дека Русија е таа што треба да се повлече.

Не е точно дека Украина го забранила Велигден годинава

Велигденските празнувања не беа забранети ниту во Киев, ниту каде било на друго место во Украина. Постот дезинформира дека  Украина годинава го забранила Велигден. На  видеоматеријал снимен на 16 април 2023 година, може да се погледне како…

За фотографија од 2014 години неосновано се тврди дека прикажува украинско момче со нацистички…

Фотографијата со момчето е стара девет години и потекнува од меѓународниот фестивал на тетоважи кој по 10. пат се одржал во Киев во 2014 година. Како што се вели во самата објава за фестивалот, на него присуствувале многу љубители на…

Пост на социјалните мрежи шпекулира со хеликоптерската несреќа во близина на Киев

Постот шири паушални информации за хеликоптерската несреќа во Бровари, во близина на Киев. Сè уште нема официјални податоци зошто хеликоптерот се сруши.Украинскиот претседател Володимир Зеленски  информира  дека е започната истрага за…

Пропуштен контекст: Тенденциозно и наменски се тврди дека Зеленски забранува цркви

Во постот што го рецензираме во којшто се тврди дека украинскиот претседател забранува цркви и опозициски партии се пропушта контекстот. Зеленски кажа дека Украина ќе ги ограничи активностите на верските организации поврзани со Русија на…

Маж и жена повредени при руското бомбардирање на Украина, наклеветени дека „глумат жртви“

Не е точно дека мажот и жената кои се прикажани на видеото во постот се „жртви глумци“. Станува збор за преживеани од руското бомбардирање на Украина. Фотографии од овие преживеани лица беа објавени на насловните страници во бројни светски…

Со старо видео се дезинформира дека Зеленски не е веќе во Киев

Наспроти изнесеното во постот  дека фотографијата е снимена на 12 октомври 2022 година, таа е снимена на 16 јуни годинава и објавена на Бизнис Вајр. Компанијата  на 16 јуни годинава објави дека претседателот на Украина, Зеленски,им се…

Не е точно дека на 9 април годинава во трговски центар во Киев се појавил знакот на Хитлер

Снимката е веродостојна, направена е на 16 февруари 2019 година и потекнува од трговскиот центар „Хородок“ во Киев. Лед светилките на скалилата неколку минути на овој датум биле осветлени со огромен кукаст крст, но не од страна на…

Не бил цензуриран протестот пред американската амбасада во Киев, ниту пак се одржал на 16 март

Не е вистина дека протестот се одржал на 16 март и не е вистина дека за истиот не известувале медиумите. Напротив, она што се пронаоѓа од медиумските известувања од лице место, потврдува дека луѓето кои се појавиле да протестираат пред…

Руската пропаганда за време на македонската политичка криза (2015) – дезинформации за…

Анализа на дезинформациите и теориите на заговор за „украинско сценарио“, „обоена револуција“ и „македонски Мајдан“ со кои руската пропаганда и нејзините локални сојузници во текот на 2015 година наметнуваа наративи за оправдување на…

Протест што оправдува агресија врз суверена земја

Мала група граѓани минатата недела протестираше пред амбасадата на Украина со класична замена на тези  - жртвата на агресијата од страна на „поголемиот брат“ да се прогласи за оправдана цел и сето тоа да биде завиено во некаква измислена…