Browsing Tag

Урсула фон дер Лајен

Девојката од фотографијата нема никаква врска со предците на Урсула фон дер Лајен

Објавата шири невистини за предците на претседателката на ЕК. Девојката која се поздравува со Хитлер, а за која во објавата се тврди дека е баба на Урсула фон дер Лајен, е рурална девојка од градот Бакебург. Предците на Фон дер Лајен немаат…

Контраспин: Има ли поголем македонски национален интерес од евроинтеграциите?

Што ќе стане со нашата кандидатура со замрзнати преговори? Заговорниците на тезата дека „не треба да брзаме“, кои истовремено велат дека „од тебе зависат промените“, на ова немаат одговор. Поточно, нивниот одговор, парафразирано, е дека…

Постот манипулира со изјавата на Лајен и го величи Путин дека спречил „перверзни педофилски планови“…

Од најавата на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен дека ќе организира конференција за враќање на украинските деца од Русија, оваа објава на Фејсбук  прави манипулативна конструкција во која се извртуваат тезите и се…

Не е точно дека Канада и ЕУ ја планирале војната во Украина

Тоа што Канада обучува украински војници од 2015 година, значи план за војна, како што невистинито се тврди во постот. Војната во Украина ја почна Русија, а операцијата УНИФЕР е тренинг од канадските воени сили и мисија за зајакнување на…

Урсула фон дер Лајен не купувала вакцини од компанијата на сопругот

Постот неточно тврди дека Фон дер Лајен купила вакцини од компанијата на нејзиниот сопруг, Хајко Ехтер фон дер Лајен. Тој е германски лекар и од септември 2020 година е медицински директор на американската биотехнолошка компанија Orgenesis,…

Видеото не е сегашно и не прикажува „група италијански патриоти“, туку неофашистички протест во 2013…

Видеото споделено во постот е од инцидент кој датира од 2013 година, a луѓето прикажани на него не се никакви италијански патриоти туку неонацистичка група. Во периодот кога се случил овој инцидент Урсула Фон Дер Лајен воопшто не беше…

Фотографија злоупотребена за да се обвини ЕУ за наводен фашизам

Не е вистина дека на фотографијата која е споделена во склоп на постот се гледаат двете политичарки, Зузана Чапутова и Урсула фон дер Лајен, со фашистички симболи кои може да се поврзат со некакво тајно друштво во кое членувал и Хитлер. На…